Irsko kvůli kyberútoku vypnulo zdravotnické informační systémy. Očkování proti covidu pokračuje

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy v pátek byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb,“ řekl ministr zdravotnictví | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Šéf irské zdravotní služby Paul Reid řekl, že kroky byly přijaty jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

Hackeři získali od firmy Colonial Pipeline milionové výkupné. Útokem pozastavili přepravu ropy

Číst článek

V Dublinu v pátek jedna porodnice zrušila všechna ambulantní ošetření. To se ale netýká žen těhotných 36 týdnů a více nebo žen vyžadujících naléhavou péči.

„Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb,“ řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ.

„Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém,“ vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení.

Vyděračský program, který si uživatel nechtěně stáhne například kliknutím na zdánlivě neškodný link v e-mailu, zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Takový útok se tedy liší od krádeží dat a informací a jiných hackerských útoků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme