Irsko zítra rozhodne o dalším směřování EU

Už jen hodiny zbývají do druhého irského referenda o Lisabonské smlouvě. O reformním dokumentu Evropské unie budou irští voliči hlasovat zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží řeky Liffey v Dublinu | Foto: Fotobanka stock.xchng, Timi Az En Vaok

Předseda irské vlády Brian Cowen označil hlasování za poslední. Pokud Irové smlouvu znovu odmítnou, bude to znamenat riziko pro evropskou integraci.

Zatímco před minulým referendem odpůrci smlouvy tvrdili, že dokument z Lisabonu ohrozí irskou neutralitu, vnutí mu potraty a vezme komisaře, tentokrát prohlašují, že Dublin kvůli smlouvě bude muset snížit minimální mzdu z více jak 8 a půl eura za hodinu na necelá dvě eura za hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O irském referendu mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Průzkumy veřejného mínění zatím jasně favorizují zastánce smlouvy. Některé ukazují na to, že vedou o 15 procent, podle jiných dokonce ještě o víc. Navíc výrazně ubylo nerozhodnutých voličů, není jich ani 20 procent. Před rokem přitom vyhrál tábor odpůrců právě proto, že dokázal strhnout na svou stranu početnou skupinu nerozhodnutých voličů.

Náskok zastánců Lisabonu vysvětlují politologové ekonomickou krizí, která Irsko zasáhla opravdu těžce. A právě Evropu vidí Irové jako prostředek k tomu, aby se jejich hospodářství opět zotavilo.

Ano smlouvě sjednotilo politiky

Vítr z plachet odpůrcům EU vzaly také garance k Lisabonské smlouvě, které si Irsko vyjednalo v Bruselu. Pokud smlouvu schválí, Irsko si zachová svého komisaře a Brusel nebude moci změnit irskou protipotratovou legislativu.

Schválení smlouvy podporují s výjimkou Sinn Fein všechny politické parlamentní strany. Je to jedna z mála věcí, na které se shodne jak vláda tak opozice. Kampaň pro schválení smlouvy navíc nevedou jen neoblíbení politici, ale také osobnosti kulturního a sportovního života. Totéž ovšem bylo i při prvním referendu a Irové tehdy Lisabon stejně odmítli.

Pokud Irové dokument schválí a následně ho podepíše polský prezident, bude jedinou zemí bez dokončené ratifikace Česko. Lisabonskou smlouvu už schválil Parlament, ale prezident Václav Klaus k ní zatím odmítá připojit svůj podpis.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme