Irsko má nejmladšího premiéra v historii. Katolickou zemi povede gay s indickými kořeny

Irský parlament ve středu zvolil novým premiérem předsedu strany Fine Gael Lea Varadkara, který se stal vůbec prvním otevřeně homosexuálním politikem v čele této katolické země. Varadkar, který ve funkci nahradil odstoupivšího Endu Kennyho, bude řešit především otázky spojené s odchodem sousední Británie z Evropské unie či politickou krizi v Severním Irsku, uvedla agentura Reuters.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský premiér Leo Varadkar | Foto: Clodagh Kilcoynová | Zdroj: Reuters

Osmatřicetiletý potomek indického přistěhovalce je vůbec nejmladším člověkem, který zastával úřad irského premiéra. „Je mluvčím nové generace irských žen a mužů, představuje moderní, pestré a inkluzivní Irsko a mluví za ně jako nikdo jiný," řekl poslancům o Varadkarovi Kenny, který svého nástupce do premiérského křesla nominoval.

Varadkar se stal symbolem společenských změn v kdysi striktně konzervativní zemi, která homosexualitu dekriminalizovala teprve v roce 1993 a v níž katolická církev dodnes hraje významnou společenskou roli.

Novému irskému premiérovi Leu Varadkarovi gratulují kolegové | Foto: Clodagh Kilcoynová | Zdroj: Reuters

„Pod vedením Endy Kennyho jsem se stal rovnoprávným občanem ve své vlastní zemi před pouhými dvěma lety a mohl jsem se ucházet o tento úřad, což jsem kdysi považoval za nesplnitelný sen, alespoň pokud jsem chtěl být sám sebou," prohlásil ve středu Varadkar v narážce na to, že Irsko předloni legalizovalo manželství homosexuálů.

Sotva pětimilionové Irsko sice v současnosti patří k nejrychleji rostoucím evropským ekonomikám, avšak potýká se s bytovou krizí a zastaralou infrastrukturou. Zásadním politickým problémem bude pro nového premiéra podle expertů patrně odchod Británie z EU, který se týká i sousedního Severního Irska.

Nový šéf středopravé vládnoucí strany je zastáncem takzvané měkké varianty brexitu, díky níž by si Ulster zachoval výhody jednotného evropského trhu a mohl s Irskem sdílet bezcelní styk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme