Irský premiér rozpustí parlament a oznámí termín voleb

V Irsku se začíná rýsovat řešení tamní politické krize. Premiér Brian Cowen podle všeho v úterý rozpustí parlament a oznámí datum parlamentních voleb. Uvádí to irská rozhlasová stanice RTE. Očekává se, že volby budou 25. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský premiér Brian Cowen | Zdroj: ČTK

Parlament stihl zřejmě poslední počin. Poslanci včera schválili finanční zákon, který je posledním článkem tvorby státního rozpočtu na tento rok, teď se jím zabývá senát.

Premiér Brian Cowen tento týden rezignoval na vedoucí funkci ve své straně Fianna Fáil a jeho nástupcem byl zvolen padesátiletý bývalý ministr zahraničí Michael Martin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek o aktuální politické situaci v Irsku

Podle průzkumu věřejného mínění, který otiskl list Irish Times je důvěra irských občanů ve svou vládu nejnižší ze všech 23 zemí, kde byl průzkum proveden. „Vládě věří jen 20 procent Irů,“ poznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Irské vládě by podle průzkumu pomohlo přijetí odpovědnosti za současnou krizi těmi, kdo zastávají nejvyšší funkce.

Nové volby vyhraje asi opozice

„Úspěch irské ekonomiky se zakládal na bujícím trhu nemovitostí, nízkých daních a levném dluhu,“ popsal Kocourek. „Irsko se brzy ukázalo jako náchylné na poryvy finanční krize a reagovalo spíše než jako keltský tygr jako polekaná kočka,“ citoval Kocourek komentář publikace Investors Chronicle. Klesala kondice ekonomiky, ceny nemovitostí a jmění bank a stát považoval za nutné situaci zachraňovat obrovskými dotacemi.

A rychlé zotavení je nadále nepravděpodobné, čeká se vysoká nezaměstnanost, třetí rok v řadě klesnou výdělky Irů.

Pozorovatelé se podle Kocourka domnívají, že v nadcházejících volbách utrpí nejvíce dosavadní vládní strana. Na vítězství ve volbách by podle nich měla dosáhnout opoziční strana Fine Gael. „Nebude jí to ale stačit na většinovou vládu a bude muset uzavřít koalici zřejmě s irskými labouristy,“ uzavřel Kocourek.

Martin Křížek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme