IS představuje pro Západ existenční hrozbu, varuje britský premiér Cameron

Velká Británie je připravená použít proti radikálním islamistům všechny prostředky, kterými disponuje. Řekl to premiér David Cameron v návaznosti na masakr v tuniské Súse, který stál život tři desítky britských občanů. Do Tuniska dnes spolu s dalšími kolegy přijela britská ministryně vnitra Theresa Mayová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Ministři vnitra Spojeného království, Francie, Německa a Belgie se v Súse vydali přímo na pláž, kde se masakr odehrál, a položili květiny k improvizovanému památníku.

Zajímali se také o pokroky ve vyšetřování, na které Británie vyčlenila na 600 policistů. Britská vláda slíbila, že všechny své občany zraněné při atentátu dopraví během 24 hodin zpátky do vlasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Šedesáti minut byl spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Jan Jůn

Premiér David Cameron prohlásil, že se extremisté z Islámského státu dají porazit, ale že to bude trvat dlouhou dobu.

„Islámský stát představuje existenční hrozbu, protože převrací výklad velkého náboženství, a tak vzniká jedovatý kult smrti, který svádí tolik mladých duší,“ tvrdí.

„Z boje proti radikálním islamistům se stane zápas této generace. Britové musí bojovat vším, co mají k dispozici,“ dodal britský ministerský předseda pro BBC.

Cameron dnes také prohlásil, že Islámský stát chystá nové „děsivé“ útoky v Británii i dalších zemích a pro Západ prý představuje existenční hrozbu.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Velké Británii Jana Jůny jsou zpravodajské služby britského premiéra spolehlivé a informace tedy relevantní.

„V Londýně se začínají rozjíždět nejrůznější protiteroristická opatření. Tento týden má v Británii proběhnout velké cvičení zpravodajských služeb, policejních jednotek, komand, vojska a také ambulancí,“ popisuje Jůna.

Protiteroristické operace bere Velká Británie velmi vážně. Cameron prohlásil, že se nenechá vystrašit terorismem a potvrdil, že se protiteroristické operace budou dále rozvíjet v celém spektru reakcí.

Podle něj většina britských mešit islamisty odsuzuje. Spolu s nimi pak povede „boj za srdce, mozky a tradiční britské hodnoty“.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme