Islámští radikálové brutálně popravili na severu Mosambiku 50 lidí. Hlásí se k Islámskému státu

Islámští radikálové na severu Mosambiku uťali hlavy více než 50 lidem a těla většiny z nich rozsekali. Jak v pondělí informoval zpravodajský server BBC, jde o jednu z nejbrutálnějších akcí radikálů, kteří působí v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku od roku 2017. Při jejich útocích přišlo o život na 2000 lidí a 430 000 uprchlo z domovů.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosambičtí radikálové se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát (ilustrační foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Mosambičtí radikálové působí ve většinově muslimské části země a hlásí se k teroristickému Islámskému státu. Do svých řad získávají lidi z chudých oblastí, kde je vysoká nezaměstnanost. Využívají také stížností, podle nichž mají místní lidé minimální zisk z plynu a rubínů, jež se v této části Mosambiku těží.

Podle mosambických médií radikálové v pátek večer zaútočili na vesnici Nanjaba s voláním „Bůh je velký“ a zapálili lidem domy nad hlavou. Zabili tam dva lidi a unesli několik žen. Jiná skupina pak zaútočila na vesnici Muatide, od pátku do neděle tam sťala na fotbalovém hřišti více než 50 lidí a těla rozsekala.

Mosambická vláda požádala pro boj proti těmto skupinám o mezinárodní pomoc s tím, že vojáci potřebují projít speciálním výcvikem. Ochránci lidských práv tvrdí, že mosambičtí vojáci při operacích proti radikálům porušují lidská práva, zatýkají lidi bezdůvodně, mučí je a zabíjejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme