Islámští radikálové brutálně popravili na severu Mosambiku 50 lidí. Hlásí se k Islámskému státu

Islámští radikálové na severu Mosambiku uťali hlavy více než 50 lidem a těla většiny z nich rozsekali. Jak v pondělí informoval zpravodajský server BBC, jde o jednu z nejbrutálnějších akcí radikálů, kteří působí v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku od roku 2017. Při jejich útocích přišlo o život na 2000 lidí a 430 000 uprchlo z domovů.

Tento článek je více než rok starý.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník mává vlajkou Islámského státu při přehlídce v Rakce (archivní foto)

Mosambičtí radikálové se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát (ilustrační foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Mosambičtí radikálové působí ve většinově muslimské části země a hlásí se k teroristickému Islámskému státu. Do svých řad získávají lidi z chudých oblastí, kde je vysoká nezaměstnanost. Využívají také stížností, podle nichž mají místní lidé minimální zisk z plynu a rubínů, jež se v této části Mosambiku těží.

Podle mosambických médií radikálové v pátek večer zaútočili na vesnici Nanjaba s voláním „Bůh je velký“ a zapálili lidem domy nad hlavou. Zabili tam dva lidi a unesli několik žen. Jiná skupina pak zaútočila na vesnici Muatide, od pátku do neděle tam sťala na fotbalovém hřišti více než 50 lidí a těla rozsekala.

Mosambická vláda požádala pro boj proti těmto skupinám o mezinárodní pomoc s tím, že vojáci potřebují projít speciálním výcvikem. Ochránci lidských práv tvrdí, že mosambičtí vojáci při operacích proti radikálům porušují lidská práva, zatýkají lidi bezdůvodně, mučí je a zabíjejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme