Na nebi se neobjevil srpek Měsíce. Islámský svatý měsíc ramadán tak začne zřejmě až ve čtvrtek

Muslimský postní měsíc ramadán začne ve čtvrtek. Napsal to v úterý server Gulf News s odvoláním na saúdskoarabský výbor, který začátek ramadánu určuje podle Měsíce. Saúdská Arábie je kolébkou islámu. V úterý večer pozorovatelé na nebi nespatřili srpek Měsíce, což znamená, že ramadán začne zřejmě až ve čtvrtek.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v Pákistánu uklízí mešitu před měsícem Ramadán | Foto: Faisal Mahmood | Zdroj: Reuters

Televize Al-Arabíja upozornila, že pozorování oblohy bylo ztíženo kvůli špatnému počasí a prachu v ovzduší. Saúdskoarabský soud proto musí ještě věc konzultovat s vědeckými výsledky a podle toho určí začátek postního měsíce s definitivní platností.

'Ty časy jsou za námi.' Londýnská mešita se z centra džihádismu stala místem tolerance i cílem útoku

Číst článek

Půst v devátém měsíci muslimského lunárního kalendáře znamená, že věřící za dne nekonzumují jídlo, jíst mohou před východem slunce a po jeho západu.

V mnoha muslimských zemích se lidé zásobili nebývale velkým množstvím jídla pro noční hostiny a pro mnohé obchodníky je toto období spojeno právě s velkým odbytem potravin. Za dne se nemá ani pít a kouřit. Půstu se mohou vyhnout těhotné ženy, staré nebo nemocné osoby a také lidé na cestách nebo těžce pracující.

Ve Spojených arabských emirátech zkrátili po dobu ramadánu pracovní dobu ve veřejném i soukromém sektoru, a to počínaje čtvrtkem. Ve státních institucích se bude pracovat od 9:00 do 14:00 místního času, v soukromém je pracovní doba zkrácena o dvě hodiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme