Islám se bouří proti americkému filmu, největší protesty byly v Libanonu

Stále více muslimských vůdců vyzývá Západ, aby zabránil šíření částí amerického protiislámského filmu Nevinnost muslimů. Spojené státy to ale odmítají, protože by to podle nich omezilo svobodu projevu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh

Po zveřejnění filmu se v arabském světě zvedla vlna nesouhlasu a protestů. Svůj postoj včera dávali najevo muslimové v Indonésii, Pákistánu, Bangladéši, Jemenu nebo na Filipínách. V afghánském Kábulu například dav muslimů převracel policejní auta a zapaloval kontejnery, rozzlobení Afghánci zase zasypali americkou základnu Camp Phoenix kameny a nadávkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček mluví o vlně islámských protestů, zejména o libanonských demonstracích

Islámský svět důrazně žádá Američany, aby zamezili šíření filmu. Nejvyšší íránský vůdce ájatolláh Alí Chámeneí vyzval západní vlády, aby šíření filmu zablokovaly, podobně jako blokují filmy s nacistickou nebo protižidovskou tématikou. „Jak je možné, že když se na takové případy svoboda projevu nevztahuje, islám se může urážet bez omezení?" zeptal se Chámeneí.

Zatím největší demonstrace, odsuzující americký film, proběhly v libanonském Bejrútu. Nenásilný protest zde zorganizovalo šíitské hnutí Hizballáh. Jeho vůdce šajch Nasralláh přitom vyzval Spojené státy, aby přestaly argumentovat svobodou projevu a zastavily šíření videa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Mašková rozebírá situaci s místopředsedou Ústředí muslimských obcí v ČR

„Když vidíme pobouření muslimského světa kvůli patnáctiminutovému sestřihu, co se stane, když se objeví celý film?" prohlásil Nasralláh, který v Bejrútu osobně vyšel ze svého podzemního úkrytu před desítky tisíc demonstrantů.

Současný případ je srovnatelný se zveřejněním karikatury proroka Mohameda, která se muslimům nelíbila přibližně před šesti lety. „Události mají mnoho společného, byl to záměr - vyvolat nenávistné reakce, náboženské vášně. V tomto ohledu se ty kauzy příliš neliší,“ okomentoval Vladimír Sáňka, místopředseda Ústředí muslimských obcí v ČR.

Krajně pravicové populistické sdružení Za Německo má dokonce v úmyslu kontroverzní snímek promítat veřejně. Německé ministerstvo vnitra ale hodlá všemi právními prostředky tomuto záměru zabránit. „Viděl bych to jako chybu, kdyby se snímek promítal veřejně, protože by mohl vyvolat další protesty, samozřejmě i v Evropě,“ vysvětlil Sáňka.

Nepokoje v muslimském světě včera odsoudila i německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň vyzvala k umírněnosti. "Násilí není prostředkem pro vyjadřování odlišného názoru. My jsme pro mírové soužití náboženství jak v Německu, tak na celém světě," zdůraznila.

Martina Mašková, Břetislav Tureček, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme