Islamismus je podle německé odbornice pro mladé přitažlivý

Za deset let jsme se o fenoménu islámského radikalismu dozvěděli mnoho. Mimo jiné i to, že islamismus je v současnosti pro mladé přitažlivou protestní ideologií - říká německá expertka na terorismus Daniela Pisoiu z Hamburské univerzity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islamisté | Foto: Břetislav Tureček

Tři ze čtyř sebevražedných pilotů z 11.září byli členy teroristické buňky v Hamburku. Mohammed Atta byl studentem technické univerzity v Hamburku. Je Německo i nadále potenciálním útočištěm pro islamisty? Jak se Německo s hrozbou dalších teroristických úderů vyrovnává?

„Tehdy došlo k podcenění situace. Policie neměla k dispozici takové prostředky jako dnes. Ani potřebné znalosti. Od té doby jsme poznali fenomén islamismu,“ říká Daniela Pisoiu, expertka na terorismus z Hamburské univerzity a dodává:

„Policie spolupracuje s experty na islám. Ale hlavně začala fungovat úzká spolupráce jak na národní, tak na mezinárodní úrovni. Výměna informací - to je to hlavní."

Přehrát

00:00 / 00:00

S německou odbornicí na extremismus Danielou Pisoiu mluvila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Za posledních deset let se podle odbornice mnohé změnilo, změnily se politické cíle, můžeme mluvit o globální svaté válce džihádu:

„Al-Káida má jenom omezený vliv. Hodně na tom změnil internet. Dnešní generace nečerpá informace od instruktorů nebo učitelů, ale z internetu. Proto můžeme mluvit o individuálních komunitách. I proto nedošlo od té doby k žádnému velkému útoku."

To podle doktorky Pisoiu neznamená, že by nemohlo dojít k útoku. Koneckonců právě tento týden policie zadržela v Berlíně dva potenciální útočníky:

Rodilí konvertité účinnější

„K přípravě takového útoku a jeho provedení potřebujete spoustu technických znalostí a dovedností. To nesvedete na základě návodu z internetu, když budete sám,“ vysvětluje Pisou a pokračuje:

„A když se objeví větší skupina jako před časem zadržení teroristé v Sársku, její náklady a výdaje jsou podezřelé. U menších útoků se samozřejmě naděje na odhalení snižuje."

Podle spolkového ministra vnitra Fridricha žije v Německu kolem tisícovky potenciálních teroristů. Pozornost policie s zaměřuje především na islámské hnutí Uzbekistánu nebo německý talibánský mudžáhedín.

„To je to zajímavé, co se teď děje. Účinnější než oficiální propaganda je působení konvertitů. Jako rodilí Němci jsou přesvědčivější než třeba lidé ze Saudské Arábie. A už teď můžeme pozorovat, jak se jim daří verbovat lidi," upozorňuje odbornice na terorismus.

Podle expertky na radikalizaci islámu a islámský terorismus existuje teorie o teroristických vlnách. Kdysi to byl anarchismus, nacionalismus, levicový extremismus.

„Teď je to islamismus a ten bude trvat ještě dlouho. Pro mladé lidi je přitažlivý, je to aktuální protestní ideologie," soudí Daniela Pisoiu z Univerzity v Hamburku.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme