Islamisté v Egyptě mají nového vůdce. Dosavadního lídra zadržela policie

Novým nejvyšším vůdcem egyptského Muslimského bratrstva se stal Mahmúd Ezzat. Dosavadního šéfa Muhammada Badího dnes zatkla policie. Prokuratura ho viní z podněcování k násilnostem a zabíjení demonstrantů. Další špičky islamistického hnutí už jsou ve vazbě. Zatýkání je součástí rozsáhlé kampaně prozatímní vlády a armády proti Muslimskému bratrstvu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základě vnitřní ústavy Muslimského bratrstva byl nejvyšším vůdcem zvolen Mahmúd Ezzat

Na základě vnitřní ústavy Muslimského bratrstva byl nejvyšším vůdcem zvolen Mahmúd Ezzat | Zdroj: Reuters

Mahmúd Ezzat byl dosavadním zástupcem nejvyššího vůdce Muslimského bratrstva. Funkci tak převzal automaticky a dočasně. Stalo se tak na základě vnitřní ústavy bratrstva.

Zatčeného Muhammada Badího mnozí považovali za skutečného vládce Egypta v uplynulém roce vlády prezidenta Mursího. Podle těchto teorií Mursí jen plnil příkazy a politické úkoly od nejvyššího vedení bratrstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímá egyptský vojenský převrat sousední Izrael, informoval ve vysílání Radiožurnálu redaktor Břetislav Tureček

Zatčený vůdce Badí je teď ve vazbě v trestnici Tora, kde je od roku 2011 uvězněn i bývalý prezident Husní Mubarak. Ten se ale možná brzy dočká svobody.

Egyptská justice zřejmě rozhodne o jeho propuštění už zítra. Prokuratura ho zprostila obvinění ve všech korupčních kauzách. V jiném případu Mubaraka viní z podílu na smrti stovek demonstrantů při povstání proti jeho vládě. Během tohoto procesu ale může zůstat na svobodě.

Sedmdesátiletý Badí, který přišel během pátečních demonstracích na Ramsesově náměstí o syna, bude souzen za údajný podíl na červencové smrti osmi demonstrantů. Proces s ním a dalšími členy vedení bratrstva má začít 25. srpna.

Badí vedl Muslimské bratrstvo od roku 2010. V hnutí se ale angažuje už od 60. let minulého století a za předchozího režimu byl kvůli svým aktivitám několikrát ve vězení. Dlouhodobě je znám především svými protiizraelskými výroky a voláním po džihádu proti židovskému státu.

Poslední vývoj v Egyptě připomíná Mubarakovu éru

Po zatčení několika špiček Muslimského bratrstva je členská základna odříznutá od vedení, které mělo autoritu a bylo organizačně důležité. Hrozí tak dezintegrace hnutí a nekontrolovatelné akce některých buněk, které můžou být násilné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad posledním vývojem v Egyptě se ve Stalo se dnes zamýšlel blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Vůdci bratrstva byli vždy voleni a pravidelně se střídali, dá se tedy předpokládat, že si hnutí zanedlouho zvolí nového vůdce.

Po krvavých střetech z minulého týdne je teď situace v Egyptě relativně klidná. V Káhiře se pro dopravu otevírají ulice, které armáda z bezpečnostních důvodů předtím uzavřela.

Zatýkání muslimských bratří, arogantní a brutální chování policie, zákaz nevhodných médií a zatýkání cizích novinářů připomíná praktiky Mubarakova režimu, kvůli kterým byla původně egyptská revoluce namířena. Demonstrace 30. června vedoucí ke svržení Mursího vydatně podpořili lidé navázaní na Mubarakův režim.

Izrael lobbuje za vojenskou vládu

Dramatický vývoj v Egyptě sleduje sousední Izrael. Už když arabské jaro před dvěma lety smetlo autoritářského prezidenta Husního Mubaraka, vnímali to Izraelci se smíšenými pocity. O to naléhavější je pro židovský stát současná krize.

Izrael dnes stojí na straně egyptského vojenského vládnoucího režimu, který odstranil demokraticky zvoleného prezidenta Mursího. Pro Izraelce je to menší zlo, demonstranti Muslimského bratrstva pro ně znamenají nevypočitatelnou sílu.

Egyptské bezpečnostní síly zadržely vůdce Muslimského bratrstva Badího

Číst článek

Podobně se Izrael choval v minulosti, kdy vládl autoritářský prezident Mubarak. Pro Izraelce byl partnerem desítky let. Zajišťoval stabilitu nejen v egyptsko-izraelských vztazích, ale díky němu se v určitých mezích udržely i izraelsko-palestinské vztahy.

Spojené státy stále váhají, jak se k vojenskému převratu v Egyptě postavit. V tichosti zmrazily podporu egyptskému vojenskému režimu. Ta dosahuje téměř 600 milionů dolarů ročně.

Izraelci v zákulisí lobbují, aby Američané nepřestávali egyptskou armádu podporovat. Stejně tak lobbují i v Evropě, aby neměla takové výhrady na adresu vojenské vlády, ale aby s ní naopak začala spolupracovat.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Michaela Vydrová, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme