Islamisté v Káhiře demonstrovali za zavedení práva šaría v Egyptě

Tisíce demonstrantů, stoupenců islamistického proudu, požadovalo na káhirském náměstí Tahrír, aby bylo základem nové egyptské ústavy islámské právo šaría. Radikální islamisté, známí pod názvem salafisté, nejsou spokojení se současnou podobou ústavy. V jejím textu se uvádí, že hlavním zdrojem legislativy jsou principy islámského práva. Salafisté ale chtějí, aby zdrojem byly doslovné islámské předpisy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

V mešitě Omara Makrama na okraji náměstí Tahrír právě probíhá muslimská páteční modlitba. Islámský kazatel má k věřícím proslov o islámském právu. Vysvětluje, že se plošného uplatňování islámské šaríy nikdo nemá bát, a že by všichni věřící měli jít podpořit demonstraci na sousedním náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci islamistů za zavedení práva Šarka v Egyptě natáčel Štěpán Macháček

Povzbuzování ale nebylo zřejmě nutné. Na náměstí Tahrír, které organizátoři uzavřeli pro veškerou dopravu, si několik tisíc demonstrantů odbývá svou modlitbu přímo na asfaltu. Atmosféra je ale klidná a demonstranti poslouchají projevy ze tří tribun.

Čtyřicetiletý stavební inženýr Ajman z Káhiry má v požadavcích demonstrace jasno: principy islámského práva, jak je uvedené v současné ústavě, pro něj nejsou islámským právem jako takovým.

A v čem by se život v Egyptě změnil při skutečném uplatnění islámské šaríy? Podle Ajmana v mnoha oblastech, kromě ekonomiky také v politice, sdělovacích prostředcích, ve vzdělávání.

Islamisté v Egyptě demonstrovali za plošné uplatnění islámského práva šaría

Číst článek

„V oblasti médií mám na mysli vyčištění médií od neslušností, které jsou v rozporu s islámským právem. Tedy aby média nepodporovala neslušnosti, cizoložství, krádeže, prostě aby nevyvolávala takovouhle atmosféru,“ říká Ajman.

Novou ústavu by měla ústavodárná rada předložit během několika týdnů. Definitivně ji ale schválí Egypťané v referendu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme