Islamisté v Mali zahájili ofenzivu proti vládním silám, dobyli město Diabaly

Ozbrojené islamistické skupiny v africkém Mali hlásí nové územní zisky. Pod kontrolu získaly město Diabaly nedaleko hranic s Mauretánií. Slabé malijské armádě přitom od pátku pomáhá francouzské letectvo, které útočí na pozemní cíle islamistů. Na žádost malijské vlády také do země přiletělo už přes 500 francouzských vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník maliské policie prochází ulicí metropole Bamako | Zdroj: Reuters

Francouzské stíhačky Rafale podnikly od pátku řadu náletů na pozice islamistů ve městech v severním Mali. Nálety si už vyžádaly několik obětí mezi civilisty.

Severní část Mali zhruba o velikosti Španělska ovládá několik ozbrojených skupin. Některé usilují o samostatný berberský stát, jiné o islámskou teokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

V africkém Mali natáčel pro Odpolední Radiožurnál Štěpán Macháček

„My jsme skupina Ansár Šaría. Jsme lidové hnutí, islamisté, džihádisté, bojujeme za uplatnění islámského práva šaría v celém Mali,“ říká bojovník jedné z ozbrojených skupin.

Obyvatelé Mali jsou z 90 procent muslimové, představy islámských radikálů se jim ale nelíbí.

„Pánové, tohle je zakázané, to je harám, tohle čtení Bůh zakázal. Je to jasné?" poučuje obyvatele města Gao v severním Mali o škodlivosti vzdělání jeden z vousatých islamistů. Není ale místní. Podle vzhledu i jazyka pochází z některé z arabských zemí.

Francie pokračuje v útocích na severu Mali. Chce tam zničit základny islamistů

Číst článek

Jižní část země se podařilo malijské armádě ubránit. Do hlavního města Bamako proto směřují uprchlíci ze severu, kteří nemohli vládu islamistů snášet.

Francouzští vojáci teď čekají v Bamaku na posily z okolních afrických zemí a společně s malijskou armádou se pokusí islamisty porazit.

Rada bezpečnosti OSN se schází na žádost Francie kvůli krizi v Mali

Číst článek


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme