Islamisté v Timbuktu zničili dveře posvátné mešity, aby vyvrátili pověry o konci světa

Radikální islamisté v Timbuktu pokračují v devastaci historických památek. Řádění padlo za oběť už sedm středověkých hrobek a posvátné dveře mešity. Mali žádá svět o pomoc. Mezinárodní trestní tribunál prověřuje, zda se radikální islamisté nedopouštějí ničením památek válečných zločinů a na půdě OSN se uvažuje o intervenci. Zachránit památky nedozírné ceny už se ale nejspíš nepodaří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radikální islamisté v Mali

Radikální islamisté v Mali | Zdroj: Reuters

Ničení prý islamistům nařídil sám bůh. Hrobka pravověrného muslima totiž nemá být vyšší než 22 centimetrů, argumentují radikálové, když ničí středověké památky.

Vylomili také dveře mešity, které jsou opředené pověstí. Podle místních zvěstuje jejich otevření konec světa, proto byly po staletí pro jistotu zatlučené. Fanatici ovšem chtějí bojovat proti pověrám a modlářství, které podle nich odvádí muslimy od pravé víry.

Místní tak mohou jen bezmocně přihlížet bezmyšlenkovitému ničení památek. Doufali přitom, že starobylé stavby přitáhnou do města turisty a obnoví slávu Timbuktu.

Jeden z obyvatel města se slzami v očích konstatoval, že je zaručeně konec světa, když lidé nedokáží ocenit krásu památek a důležitost vlastní historie.

Ondřej Bouda, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme