Islamisté v Tunisku vyhráli volby. Koaličního partnera zatím nenašli

Už od víkendu sčítají v Tunisku hlasy po prvních svobodných volbách v historii země. Umírnění islamisté přitom v pondělí oznámili své vítězství a ostatní strany ho uznaly. Oficiální výsledky ale zatím stále známy nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Tunisku. Příznivci vítězné strany Ennahda

Volby v Tunisku. Příznivci vítězné strany Ennahda | Zdroj: Reuters

Přestože zřejmě komise v jednotlivých krajích výsledky odevzdaly relativně rychle, dozorčí orgán zřejmě všechno ještě přepočítává a až když si bude jistý výsledkem, tak ho zveřejní jako oficiální. V tuto chvíli zatím známe rozdělení tří čtvrtin křesel v novém parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Tunisku sleduje redaktor Ondřej Bouda

Do parlamentu se prozatím dostalo 24 stran. Je možné že počet ještě vzroste. Často totiž jde o regionální kandidátky. 15 z 24 stran získalo jen jeden mandát, což komplikuje situaci sekulárních stran. Vítězné islamistické hnutí Ennahda má 40 procent doposud rozdělených mandátů.

Více mandátů budou mít ještě další 3 až 4 strany, které získaly dohromady dalších 40 procent. Ještě ale není sečten například Tunis, který by nemusel tolik podporovat islamisty. Půjde však už jen o jednotlivé mandáty než o vítězství ve volbách.

Nový tuniský parlament vypadá velmi podobně jako polský po pádu komunismu. Tam tehdy neexistovala minimální hranice. Do sejmu se dostalo 29 stran včetně třeba Strany přátel piva, která získala dokonce 16 mandátů.

Nejasné povolební uspořádání země

Nepochopitelné není ani vítězství Ennahdy. I když je většina společnosti sekulární, islamisté mají tu výhodu, že jsou zorganizovaní už z dob minulých, což neplatí o sekulárních stranách, které vznikaly až po pádu režimu ben Aliho. Navíc to, že hnutí bylo zakázané, jim nahnalo mnoho voličů.

Volby provázely jen drobné problémy, které se daly očekávat. Například státní televize špatně zveřejňovala procenta voličů u jednotlivých kandidátek, protože pracovala s číslem předem zaregistrovaných voličů a ne se skutečnou účastí. Několik stran pak porušilo zákaz agitování v den voleb, včetně hnutí Ennahda.

Existuje také podezření, že jedno z hnutí nezávislých, které je momentálně na sdíleném druhém místě, přesáhlo finanční limit na kampaň. Zatím není jisté, jak se k tomu soudy postaví.

Jak bude vypadat povolební uspořádání v Tunisku, se zatím nedá úplně odhadnout. Islamisté z hnutí Ennahda se snaží vyjednávat se sekulárními stranami. Ty zatím koalici odmítají. Nicméně ani vytvořit velkou koalici proti Ennahdě nebude jednoduché i proto, že je stran je moc. Nejlepší by byla široká koalice největších stran, které by dohromady připravily novou ústavu pro další volby.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme