Islamisté vyzvali na internetu k útoku na Rakousko, Vídeň zvyšuje ostrahu

Po teroristických útocích v Paříži z minulého týdne jsou mnohem ostražitější i další metropole. Výjimkou není ani hlavní město Rakouska - Vídeň. Na internetu se teď objevila i konkrétní výzva k útoku radikálních islamistů na Rakousko. Rakouská vláda proto chystá takzvanou velkou bezpečnostní ofenzivu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariahilferstrasse, jedna ze slavných vídeňských ulic, se přemění na pěší zónu

Mariahilferstrasse, jedna ze slavných vídeňských ulic, se přemění na pěší zónu | Foto: Vojtěch Berger

Ministerstvo vnitra plánuje nákup nové techniky pro rakouskou policii včetně velkých vrtulníků a obrněných vozů.

„Intenzivně na tom pracují naši experti. Kolik nová strategie bude stát, vám přesně neřeknu, budou to ale stovky milionů eur,“ řekla ministryně vnitra Johanna Mikl Leitnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vídeň zvyšuje bezpečnostní opatření kvůli internetové hrozbě útokem od islamistů, ingformuje zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Internetovou výzvu k útoku na Rakousko zveřejnil jistý Mohammad M., potomek egyptských rodičů narozený ve Vídni, který si v Rakousku odseděl čtyři roky za vydírání státu ve jménu teroristické sítě Al-Káida.

Pak z Rakouska odešel a dnes ho tajné služby v Německu i Rakousku řadí ke klíčovým postavám ve vedení teroristické organizace Islámský stát. Na twitteru vyzval k "popravě nevěřících v Rakousku".

Tajná služba monitoruje džihádisty

V Rakousku je asi 170 takzvaných džihádistů, tedy těch co se ve službách Islámského státu vydali bojovat do Sýrie nebo do Iráku.

Asi 67 se jich vrátilo zpátky, všechny je monitoruje rakouská tajná služba. Dokud proti nim ale nemá přímé důkazy, nemůže zasáhnout.

V listopadu zatkli policisté v Rakousku při jedné z největších razií v historii země několik podezřelých v čele s bosenským duchovním. Právě z Balkánu anebo z Čečenska pochází většina takzvaných džihádistů, kteří se rekrutují v Rakousku.

Mezitím Vídeň posílila počet hlídkujících policistů, je jich asi 1500, kteří se střídají. Deník Kurier citoval jednu policistku - prý doprovázejí i faráře vídeňské katedrály Stephansdom, když jde z fary do kostela na mši, což je jen pár kroků.

Intenzivní práce se odehrává v pozadí tajných služeb. Rakouská metropole nemá tradici velké policejní přítomnosti v ulicích.

Francouzská policie loví na sociálních sítích sympatizanty s teroristy

Číst článek

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme