Islamisté zaživa upálili zajatého jordánského pilota

Islámský stát zavraždil zadržovaného jordánského pilota. Na internetu se objevila nahrávka, na které muže upalují zaživa. Jordánsko už smrt svého pilota potvrdilo. Zároveň jordánské úřady informovaly o tom, že bude popravena na smrt odsouzená teroristka, která měla být za pilota původně vyměněna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratr jordánského pilota zajatého džihádisty z hnutí Islámský stát drží jeho fotografii | Foto: Nasser Nasser | Zdroj: ČTK

Pravdivost nahrávky se zatím nepodařilo ověřit. Jordánská televize ale informuje o tom, že pilota zabili extrémisté už před měsícem.

Ještě minulý týden přitom chtěli s Jordánskem o jeho osudu vyjednávat. Džihádisté navrhovali osvobození Maáze Kasásba výměnou za propuštění irácké teroristky Sadžidy Rišávijové, kterou vězní Ammán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ozbrojenci z Islámského státu pravděpodobně upálili zajatého jordánského pilota. Mluvil o tom Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha

Ta za spoluúčast při bombových útocích na hotely v Ammánu v roce 2005, při kterých zemřelo 60 lidí, dostala trest smrti. Vyjednávání ale selhala. Obě strany se nedohodly hlavně kvůli tomu, že Jordánci chtěli jasný důkaz toho, že je pilot stále naživu.

Jordánci teď oznámili, že zadržovanou extremistku popraví ve středu ráno. Spolu s ní by na popravišti mělo stanout dalších pět odsouzených islamistů.

Podle Břetislava Turečka z Metropolitní univerzity Praha je možné, že Islámský stát již v době, kdy se o výměně jednalo, blufoval a jordánský pilot už byl mrtvý:

„Osobně si myslím, a je to pouze hypotéza, že Jordánci o tom, že byl pilot zavražděn, věděli již delší dobu. Mluvili o tom ale až ve chvíli, kdy se objevilo video.“

Podle Turečka není s Islámským státem možné vyjednávat, protože jim není co nabídnout:

„Maximálně brutálním způsobem prosazují své zájmy, i za cenu vlastních ztrát. Upálení pilota může být také vzkazem pro ostatní arabské státy, že není radno stavět se po bok Spojených států a podílet se na bombardování území pod kontrolou Islámského státu.“

Armáda slibuje pomstu

Šestadvacetiletého Jordánce džihádisté zajali loni v prosinci v Sýrii, když se zřítil s letadlem mezinárodní koalice. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili. Byl prvním vojákem mezinárodní koalice, kterého islamisté zadrželi.

Americké zpravodajské služby podle Bílého domu pracují na ověření pravosti videozáznamu a snaží se zjistit, kdy ho extremisté natočili.

Prezident Barack Obama uvedl, že pokud je nahrávka autentická, jde o další důkaz krutosti, brutality a barbarství bojovníků Islámského státu, který jen posílí odhodlání globální aliance ozbrojence porazit.

Bílý dům vyzval IS k okamžitému propuštění všech zajatců. Prezident zároveň nařídil využít všechny zdroje k vypátrání rukojmí.

Jordánský král Abdalláh mezitím předčasně ukončil návštěvu Spojených států a odcestoval zpět do vlasti. Jordánská armáda oznámila, že vraždu svého pilota pomstí.

Manželka jordánského pilota, kterého zajal a zavraždil Islámský stát, drží fotku svého muže | Foto: Reuters

Islámský stát - grafický profil se základními údaji | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme