Islamističtí povstalci z Mali znovu pronikli do nedávno osvobozeného města Gao

Islamističtí povstalci nečekaně znovu pronikli do města Gao v africkém Mali, ze kterého je v lednu vyhnala ofenziva pod vedením francouzských vojáků. Jejich intervence zastavila postup džihádistických skupin, které se loni zmocnily severní poloviny pouštní země, dále na jih. Ozbrojenci se postupně stáhli i z velkých měst na severu, jejich celková porážka je ale navzdory nevelkému počtu v nedohlednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka francouzských vojáků v malijském městě Gao | Zdroj: Reuters

Hrstka islamistů nejspíš napojených na extremistickou Al-Káidu se nenápadně dostala do samotného centra starobylého města Gao na řece Niger.

Opevnili se v místní policejní stanici a vyzbrojení samopaly i granátomety zaútočili na místní vojáky. Francouzi se snažili ozbrojence likvidovat z vrtulníků, situace na místě zůstává nejasná.

Překvapivý úder povstalců posiluje obavy, že po rychlém převzetí měst spojeneckými armádami může v Mali následovat vleklá gerilová válka. Už v pátek se nedaleko Gaa odpálil sebevražedný útočník na vojenském stanovišti.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme