Islámské šátky, jarmulky. Firmy mohou zaměstnancům zakázat nosit viditelně náboženské symboly

Zaměstnavatelé v zemích Evropské unie mohou zakazovat svým pracovníkům nosit viditelné náboženské symboly, tedy i islámské šátky nebo židovské jarmulky, rozhodl Evropský soudní dvůr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islám | Foto: Fotobanka Pixabay

Evropský soudní dvůr posuzoval případ, který se týkal dvou muslimek z Belgie a Francie, které byly kvůli šátku propuštěny.

„Vnitřní podnikové nařízení, které zakazuje viditelné nošení jakéhokoli politického, filozofického či náboženského znaku, není přímou diskriminací," uvedl soud Evropské unie.

Jedná se o první podobné rozhodnutí unijní justice. Stalo se tak krátce před parlamentními volbami v Nizozemsku, ve kterých podle Reuters muslimská imigrace hraje klíčovou roli.

Podle verdiktu se ovšem může jednat o nepřímou diskriminaci, pokud zaměstnavatel znevýhodňuje jedno nebo jen některá náboženství. Avšak i to lze podle lucemburského soudu ospravedlnit, pokud se podnik snaží zachovat neutralitu vůči zákazníkům, uvedla agentura DPA.

Advokátky muslimek argumentovaly proti podobným zákazům především tím, že nošení šátků nijak nesnižuje schopnost žen vykonávat jejich pracovní úkoly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme