Islámské strany zvýšily náskok v egyptských volbách

Druhé kolo první etapy egyptských parlamentních voleb zvýšilo zisk islámských stran. Blok konzervativního Muslimského bratrstva získal 49 procent křesel, radikální islamistická strana Núr 20 procent a zbylých 30 procent si mezi sebe rozdělí různé strany liberálního zaměření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Egyptě | Zdroj: Reuters

V pondělním a úterním druhém kole se rozhodovalo o dvaapadesáti křeslech, žádný z kandidátů nezískal v prvním kole nadpoloviční většinu.

V šestatřiceti případech zvítězil kandidát Strany svobody a spravedlnosti, patřící Muslimskému bratrstvu. Uspělo také pět kandidátů ultrakonzervativní islamistické strany Núr a devět zástupců různých liberálních stran.

Třetina dolní sněmovny se volí způsobem individuálních kandidátů, kteří musí získat přes padesát procent hlasů. Zbylé dvě třetiny se obsazují na základě celkových stranických kandidátek.

Po první etapě, kdy volila třetina Egypta, si tak islámské strany zajistily téměř sedmdesát procent křesel. Další třetina Egypťanů začne volit 14. prosince.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme