Islámského duchovního Choudaryho čeká rozsudek. Zradikalizoval stovky muslimů

Výši trestu si v úterý u londýnského soudu vyslechne radikální islámský klerik Anjem Choudary . Toho už soud shledal vinným z podpory tzv. Islámského státu a ze shánění rekrutů pro tuto organizaci, která je v Británii zakázaná. Choudaryho se britské úřady snažily dostat za mříže už řadu let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zatkli i radikálního klerika Anjema Choudaryho (na archivním snímku) | Foto: Reuters

Na duchovního dopadla ruka zákona až v roce 2014, kdy Choudary odpřisáhl věrnost tzv. Islámskému státu. Dlouhá léta se radikální duchovní zaštiťoval právem na svobodu vyjadřování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie. Rozsudek nad radikálním duchovním

Britští odborníci odhadují, že klerikovy veřejné projevy pomohly radikalizovat stovky lidí, včetně osob odsouzených později za závažné delikty související s terorismem.

Dean Haydon z Metropolitní policie pro Guardian uvedl, že policisté během vyšetřování prošli 12 terabytů dat, která za 20 let o Choudarym nashromáždili.

Klerikovi, od něhož se muslimské organizace ve Spojeném království dlouhodobě distancují, hrozí desetiletý nepodmíněný trest.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme