Francouzská armáda: V Mali jsme zabili jednoho z vůdců tamní odnože Islámského státu

Při operaci francouzské armády na východě Mali byl zabit jeden z lídrů severoafrické odnože teroristické sítě Islámský stát. Oznámil to v pondělí francouzský generální štáb. Při nočním náletu zahynul také další člen teroristické organizace a dva civilisté, napsala agentura Reuters.

Paříž/Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják kráčí u tabule s nápisem „Vítejte v Islámském státu Gao“ před maliským městem Gao (březen 2013)

Voják kráčí u tabule s nápisem „Vítejte v Islámském státu Gao“ před maliským městem Gao (březen 2013) | Zdroj: Profimedia

Smrt Mohameda Ag Almounera a jednoho z členů jeho ochranky potvrdila komanda vyslaná na místo po leteckém úderu, uvedl generální štáb. Mluvčí Patrik Steiger agentuře AFP řekl, že Almouner je jedním ze zástupců vůdce odnože Islámského státu v regionu Sahary (EGIS). Ta působí v částech Mali, Burkiny Faso a Nigeru a přihlásila se mimo jiné k útoku, při němž v posledně jmenované zemi loni v říjnu přišla o život čtveřice amerických vojáků.

Islámský stát zveřejnil nahrávku, na které má mluvit jeho vůdce Bagdádí. Dosud se spekulovalo o jeho smrti

Číst článek

Francouzský úder provedený nedaleko města Ménaka v noci na úterý zabil také dva civilisty: ženu a dospívajícího chlapce. Armáda nyní vyšetřuje, proč se v době náletu na místě vyskytovali. „Vazba mezi civilisty a vůdcem džihádistů zůstává neurčená,“ řekl Steiger. Generální štáb vyjádřil nad jejich smrtí lítost a pozůstalým kondoloval.

„Francouzské podmínky pro zahájení palby jsou obzvláště přísné a jejich cílem je zabránit civilním ztrátám. (...) Potvrzená přítomnost civilistů v blízkosti cíle by měla za následek odvolání mise,“ citovala AFP vyjádření generálního štábu.

Francie má v rámci protiteroristické operace Barkhane v pěti zemích Sahelu celkem 4000 vojáků, v Mali jsou také jednotky OSN. Velké části Mali se však nedaří kontrolovat a vojáci jsou zde často cílem smrtících útoků.

Francouzská armáda pomáhala v roce 2013 potlačit povstání na severu země a s povstaleckou skupinou Tuaregů bylo následně podepsáno příměří ve snaze izolovat radikální islamisty. Ti od roku 2015 útočí v centrální i jižní části Mali a jejich působnost sahá také za hranice do Nigeru a Burkiny Faso.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme