Arabsko-kurdské milice předaly Iráku 150 bojovníků Islámského státu. Jde o dosud největší repatriaci

Arabsko-kurdské milice, které na východě Sýrie válčí se samozvaným Islámským státem, předaly Iráku více než 150 iráckých bojovníků této teroristické organizace. Agentura Reuters ve čtvrtek informovala, že byli převezeni v přísně střeženém konvoji deseti nákladních aut na dvě vojenské základny v irácké provincii Anbár. Agentura AP napsala, že jde o zatím největší repatriaci zajatých bojovníků Islámského státu.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci kurdsko-arabských milic SDF poblíž města Baghúz | Foto: Rodi Said | Zdroj: Reuters

Arabsko-kurdské milice (SDF), které podporují Spojené státy, se v těchto dnech snaží dobýt poslední enklávu v rukou IS ve východní Sýrii. Ve středu začala evakuace civilistů z obce Baghúz ležící u iráckých hranic.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí tento měsíc oznámil, že jeho země si vezme zpět všechny irácké příslušníky organizace Islámský stát i tisíce jejich rodinných příslušníků. Podle nejmenovaných zdrojů, na které se odvolává Reuters, má být Iráku v několika skupinách předáno přes 500 bojovníků Islámského státu (IS).

Až do konce. Poslední bitva proti Islámskému státu na vlastní kůži

Číst článek

Irácký bezpečnostní představitel, kterého citovala agentura AP, sdělil, že ve věznicích a táborech SDF v Sýrii je až 20 tisíc Iráčanů podezíraných z členství v IS a také jejich rodinných příslušníků. Podle irácké tajné služby do této skupiny patří 500 iráckých bojovníků IS, z nichž část byla do Iráku nyní odvezena.

Uvěznění civilisté

Boj proti zbytku oddílů IS se soustřeďuje na vesnici Baghúz. Ve středu tam začala evakuace civilistů a nákladní vozy se vrátily, aby odvezly další. Není jasné, kolik bojovníků a civilistů v Baghúzu zbývá. Ve čtvrtek podle AP z vesnice žádní další civilisté neodešli, ačkoli na ně čekaly vozy.

„Mysleli jsme si, že ve čtvrtek odejdou další civilisté, a poslali jsme pro ně 50 nákladních aut. Nevíme, proč nevycházejí,“ sdělil AP jeden z velitelů SDF.

Takzvaný Islámský stát od roku 2014 postupoval Sýrií a Irákem a na části území těchto zemí vyhlásil chalífát. V Iráku byl poražen v roce 2017, v Sýrii se jeho konec blíží. Skupina ale podle odborníků může dál fungovat v podobě buněk, které budou schopny podnikat jednotlivé útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme