Arabsko-syrská koalice postupuje při dobývání poslední bašty Islámského státu pomalu. Zabila 15 bojovníků

V boji o východosyrský Baghúz ve čtvrtek padlo 15 členů teroristické organizace Islámský stát, která hájí svou poslední pozici v Sýrii. Podle arabsko-syrské koalice (SDF), která proti němu bojuje, je postup pomalý. Islámský stát se údajně snaží protivníka zastavit sebevražednými akcemi.

Baghúz (Sýrie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V boji o východosyrský Baghúz ve čtvrtek padlo 15 členů teroristické organizace Islámský stát, která hájí svou poslední pozici v Sýrii (ilustrační foto) | Foto: Rodi Said | Zdroj: Reuters

„Naši bojovníci postoupili hluboko na území této teroristické organizace a obsadili mnoho nových pozic v boji, při němž teroristé mnoho lidí ztratili a mají mnoho zraněných,“ citovala ve čtvrtek agentura Reuters z prohlášení tiskové služby SDF.

Co s evropskými islamisty? Británie odebrala občanství dalším dvěma nevěstám Islámského státu

Číst článek

Koalice prý zmařila útoky členů Islámského státu a vypálila jejich zbrojní sklady. Na televizních snímcích vysílaných kurdským televizním kanálem Rohani bylo vidět nad Baghúzem plameny. SDF tvrdí, že Islámský stát ve čtvrtek přišel o 15 lidí při pokusu zaútočit na bojovníky SDF.

Islámský stát byl v Iráku poražen v roce 2017, v Sýrii se považuje za jeho poslední pozici Baghúz. Není jasné, kolik přesně jeho bojovníků tam je, před zahájením nynější operace se jich stovky vzdaly a tisíce civilistů odsud odešly do severní Sýrie.

Nepočítá se s tím, že jsou v Baghúzu velitelé. Vůdce této skupiny abú Bakr Bagdádí se podle amerických vojenských zdrojů asi skrývá v Iráku.

Boje jsou ze Sýrie hlášeny také ze severozápadní provincie Idlib, kde na tamní radiály ve středu útočilo i ruské letectvo. Syrský prezident Bašár Asad v únoru prohlásil, že válka v Sýrii neskončila. Boje začaly v březnu 2011. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) odhaduje, že v nich od té doby přišlo o život přes 360 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme