Islámský stát do Evropy poslal další teroristy, varují belgické úřady

Takzvaný Islámský stát do Evropy podle belgických úřadů poslal další bojovníky, kteří by mohli spáchat teroristické útoky. Oznámil to belgický Úřad pro vyhodnocování bezpečnostních rizik s tím, že o tom existují jasné náznaky. Odmítl ale uvést konkrétní jména možných teroristů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgická policie prohledává po bruselských útocích čtvrť Schaerbeek | Zdroj: Reuters

Belgická média spekulují o tom, že se do Evropy vrátil mimo jiné 15letý Younes Abaaoud.

Prý chce pomstít smrt svého bratra Abdelhamida, který byl podle vyšetřovatelů organizátorem listopadových teroristických útoků v Paříži. Policie ho krátce po nich při přestřelce zabila. Podle oficiálních zpráv je ale Younes už delší dobu po smrti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Islámský stát do Evropy poslal další teroristy, varují belgické úřady

Z minulosti jsou známy případy, kdy Islámský stát vycvičil bojovníky a dal jim za úkol spáchat v Evropě teroristické útoky. K dispozici jsou svědectví těchto lidí, kteří byli nakonec dopadeni a poskytli policejním složkám detaily o plánovaných operacích.

Z Francie, Belgie a dalších zemí odešly do Sýrie bojovat stovky občanů, kteří se přidali k Islámskému státu. Mnozí se radikalizovali a po návratu domů mohou představovat velkou bezpečnostní hrozbu.

Policisté rovněž zjistili, že několik pachatelů pařížských a bruselských útoků se do Evropy dostalo s uprchlickou vlnou. Měli prý falešné syrské pasy a vydávali se za migranty.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme