Islámský stát je hrozbou pro celý svět, shodl se Zaorálek s iráckými představiteli

Česká republika bude dál pomáhat Iráku v boji s radikálními islamisty. Islámský stát vnímají obě země jako hrozbu pro celý svět. Po jednání s nejvyššími představiteli Iráku v Bagdádu to prohlásil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD. Praha už na konci srpna rozhodla o dodávkách zbraní a munice do Iráku v hodnotě 41 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký Bagdád: Lubomír Zaorálek a irácký min.zahraničí Ibrahím aš-Šajkar al-Džaafarí

Irácký Bagdád: Lubomír Zaorálek a irácký min.zahraničí Ibrahím aš-Šajkar al-Džaafarí | Foto: Robert Mikoláš

Šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka přijal v Bagdádu irácký prezident Muhammad Fuád Masúm, poté premiér Hajdar Džavád Abádí a nakonec i irácký ministr zahraničí Ibrahim Džafarí. Ten poděkoval České republice za podporu, za humanitární pomoc a v neposlední řadě i za dodávky zbraní a munice.

Česká vláda rozhodla poslat do Iráku, na pomoc kurdským pešmergům bojujícím s Islámským státem 5 tisíc nábojů pro pancéřovky, 5 tisíc ručních granátů, 8 milionů nábojů pro kulomety a 10 milionů pro samopaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal v Bagdádu a Irbílu s nejvyššími představiteli Iráku a Kurdů. Natáčel s ním reportér Robert Mikoláš

Lubomír Zaorálek dnes představitele Iráku ujistil, že Česko bude v podpoře pokračovat. „Zcela podporujeme iráckou vládu, irácký lid v boji proti teroristům z Islámského státu, který nepředstavuje jen hrozbu pro Irák, ale i pro Českou republiku, pro Evropu a celý svět,“ řekl český ministr.

Potvrdil také, že irácká strana vyjádřila zájem o dodání vojenských letounů L-159.„Je tu velký zájem dokončit ten kontrakt a dohodu kolem letounů L-159. Aspoň to je můj dojem z toho, co jsme tady absolvovali,“ uvedl. Konkrétně jde o dodávku 12 letounů L-159 z Aera Vodochody.

Země totiž nutně potřebuje vybudovat vzdušné síly, které jsou pro Bagdád klíčové. Ukazuje se to i nyní při bojích s Islámským státem, proti kterému musí ze vzduchu útočit Spojené státy.

Češi ale Iráku nabízejí i další vojenskou pomoc, konkrétně v pardubickém výcvikovém středisku vyškolí na přelomu roku 31 iráckých pilotů vrtulníků. Výcvik zajistí státní podnik LOM Praha.

ČR má zájem na tom, aby existoval stabilní a demokratický Irák

Vojenská podpora je však podle Lubomíra Zaorálka jen prvním, i když důležitým krokem pro obnovu Iráku. Neméně důležitou je však podle něj i národnostní a náboženská jednota Iráku. Ministr řekl, že Česko má zájem na tom, aby existoval stabilní a demokratický Irák.

„Nám připadá, že klíčem k tomu, aby se tady situace mohla zásadně změnit, je opravdová inkluzivita vlády a to, že se vytvoří jiná atmosféra ve společnosti. Slyšeli jsme, že se to už údajně děje, že se vláda skutečně chová tak, že se s ní dokáže identifikovat daleko větší množství obyvatel, než tomu bylo dřív. Předpoklad, aby se situace teď stabilizovaa,l je podle toho plněn,“ přiblížil.

Na mysli měl český ministr hlavně skutečnost, že prezidentem Iráku je Kurd Masúm, předsedou vlády šiíta Abádí a jedním z vicepremiérů sunnita Mutlaq a sunnité získali i rezort obrany. Nová vládnoucí Národní aliance je tak relativně vyvážená a může čelit sunnitským radikálům.

„Situace se tady snad obrací k lepšímu i přes řadu problémů, které v armádě stále jsou z hlediska zacházení s prostředky, efektivností a podobně. Po dnech, kdy se zdálo, že jsou teroristické skupiny těžko zadržitelné, se ta situace stala pevnější,“ řekl s tím, že pokud se bude situace dál zlepšovat, otevřelo by to cestu ke kooperaci v širší oblasti, například v energetice, ve vodním hospodářství či v dopravě.

Prezident přišel na setkání z fronty

Z Bagdádu se česká delegace přesunula do Irbílu, správního střediska iráckého Kurdistánu, kde český ministr zahraničí jednal s nejvyššími představiteli této oblasti.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s prezidentem Kurdistánského regionu Iráku Masúdem Barzáním, který na setkání přijel rovnou z fronty | Foto: Robert Mikoláš

Lubomíra Zaorálka přijal také prezident Kurdistánského regionu Iráku Masúd Barzání, který ještě hodinu před rozhovorem pobýval na frontě vzdálené od kurdské metropole asi čtyřicet kilometrů.

Barzání spolu s generály koordinuje boje proti Islámskému státu, aktuálně se totiž pešmergové snaží teroristy vyhnat z celého pohoří Sindžár a jeho okolí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme