‚Islámský stát 2.0.‘ Generální tajemník Interpolu varuje před novou vlnou teroristických útoků

Mnoha zemím může v blízké budoucnosti hrozit další vlna teroristických útoků ze strany takzvaného Islámského státu (IS). Varuje před nimi generální tajemník mezinárodní policejní organizace Interpol Jürgen Stock. Nebezpečí podle něj představují přívrženci IS, kteří si teď ve vězení odpykávají jen poměrně krátký trest, protože nebyli odsouzeni za žádný konkrétní útok.

Paříž/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník mezinárodní policejní organizace Interpol Jürgen Stock | Foto: Satish Kumar | Zdroj: Reuters

„Mohli bychom to také nazvat Islámský stát 2.0,“ řekl Stock. „Tato generace, která IS podporovala v jeho rané fázi, bude během několika let na svobodě,“ cituje ho agentura DPA.

Stock doufá, že mnozí se po propuštění integrují do společnosti, nicméně připomíná, že věznice jsou líhní radikálních ideologií. Tak tomu bylo i v případě Chérifa Chekatta, který minulý týden na vánočním trhu ve Štrasburku zastřelil pět lidí.

Listening to Jürgen Stock, Interpol’s Secretary-General speak in Paris. He says a concern for security agencies is that early terrorism supporters only spend a few yrs in jail, and they’re out. This is worrying because Stock says prisons can be incubators for radicalization.

10:25 – 19. 12. 2018

1

Až takzvaný Islámský stát nebude ovládat vůbec žádné území, není vyloučeno, že se jeho nyní uvěznění stoupenci přemístí do jihovýchodní Asie nebo do Afriky. Možné je i to, že zůstanou v Evropě, aby tam páchali atentáty, myslí si Stock.

Německé nejvyšší státní zastupitelství doposud vedlo řízení proti 52 islamistům z Německa, kteří se přidali k teroristickým skupinám v Iráku nebo Sýrii. Osmadvacet těchto islamistů nyní přebývá v Německu. Většina z nich byla odsouzena ke dvou- až šestiletému trestu vězení, což znamená, že někteří už mohou být zase na svobodě, uvedla DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme