Islámský stát chystal v roce 2016 teroristický útok v Německu. Cílem měl být třeba hudební festival

Německo zmařilo v roce 2016 teroristickému hnutí Islámský stát (IS) plány na velký útok v zemi. Nyní dosud veřejnosti neznámých záměrech teroristů informovaly německý deník Süddeutsche Zeitung a rozhlasové stanice WDR a NDR s odvoláním na nejvyššího státního zástupce Petera Franka.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Islámského státu. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"O plánech na útok jsme se dozvěděli ve velmi rané fázi," řekl Frank. K zabránění útoků podle něj přispěla nejen práce německých vyšetřovatelů a tajných služeb, ale také postupný rozpad Islámského státu.

Novinář Szántó: Válka v Sýrii rozhodně neskončila. Nejhorší bitva přijde v provincii Idlib

Číst článek

Německým úřadům se v roce 2016 podařilo zachytit internetovou komunikaci teroristů ze syrské Rakky, která byla baštou IS. Ze získaných informací vyplývalo, že islamisté chtějí do Německa vyslat tři teroristické skupiny, které by provedly velký útok. Jako cíl byl zvažován například hudební festival.

Do příprav byl zapleten německý džihádistický manželský pár Marcia M. a Oguz Z., který v roce 2017 v Rakce zadrželi Kurdové. Dvojice je nyní v kurdském vězení na severu Sýrie, kde čeká na vydání do Německa. Marcia, která pochází z dolnosaského Salzgitteru, hledala na příkaz IS ženy ze severu Německa, které by byly ochotné se za atentátníky provdat, a tím jim usnadnit příjezd do Německa. Marcia nevědomky kontaktovala i ženu, která pracovala pro tajné služby.

Stopy příprav vedou podle vyšetřovatelů zřejmě ke švýcarskému džihádistovi Thomasi C., který v bojích v Sýrii později zahynul. Thomas je považován za nejvýše postaveného teroristu IS z německojazyčných zemí, který je úřadům znám. Pracoval v oddělení externích operací IS a podle Süddeutsche Zeitung se podílel i na přípravě útoků v Paříži, při kterých teroristé v listopadu 2015 zabili 130 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme