Islámský stát ničí v Iráku a Sýrii památky, prodává vzácné předměty

Organizace Islámský stát ve velkém rozprodává starověké artefakty. Zisky jí pomáhají financovat vojenské operace. Na nebezpečí pro historické památky Blízkého východu upozornila výroční konference UNESCO v Paříži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená mešita v syrském Aleppu

Zničená mešita v syrském Aleppu | Zdroj: Reuters

Ukazuje se, že existuje skutečná symbióza mezi Islámským státem a světovými sítěmi pašeráků památek.

Tito pašeráci si údajně sami tipují a objednávají lukrativní artefakty, protože dobře vědí, na kterých místech ovládaných radikály se mohou nacházet. Od bojovníků Islámského státu je pak vykupují.

Největší známý případ z poslední doby jsou hliněné asyrské tabulky z devátého století před naším letopočtem z oblasti u severoiráckého Mosulu. V poslední době se objevily na černých trzích v Evropě, některé byly i rozlámané.

Přehrát

00:00 / 00:00

O džihádistickém nebezpečí pro světové kulturní dědictví informoval blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

V samotném Mosulu dochází i k destrukci nemovitých historických památek. Například 24. července uzavřeli radikální islamisté vchody do historického komplexu proroka Jonáše a následně vyhodili celou budovu do povětří. Podobně později naložili s mešitou a hrobkou dalšího proroka Šéta, biblického třetího syna Adama a Evy.

Destrukci kulturního dědictví sledují se znepokojením i památkové instituce v Iráku a Sýrii.

"V Al-Rakka skupina islamistů zničila dvě největší sochy lvů, více než tři tisíce let staré, protože nešlo o islámské umění. Zničili je buldozery a nákladními auty. A pak odpálili mozaiku s vyobrazením žen z byzantské doby, poškodili ale i staré muslimské hřbitovy," popisuje dědictví ředitel syrské památkové péče Mamún Abd al-Karím.

Předávání zpráv o ničení může stát místní život

Ničení památek v Mosulu se snaží dokumentovat i čeští archeologové, kteří v oblasti severního Iráku pracovali. Zprávy o tom shromažďují na svém facebookovém profilu.

Informace je nicméně obtížné získat a jakékoli upozorňování může být pro místní nebezpečné, jak ukázal případ jedné právničky a aktivistky. Radikálové ji popravili právě za to, že kritizovala na Facebooku ničení památek.

Džihádistické organizace se řídí nejortodoxnější formou islámu a jakékoli odchylky od tohoto směru trestají. Stoupenci Islámského státu proto boří mešity, které patří sektám, jakou jsou jezídové nebo alavité. Ničí také islámské hrobky, protože říkají, že muslimové se mají obracet pouze k Bohu, a nikoli k muslimským světcům.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme