Islámský stát podle Ruska nakupuje zbraně ve východní Evropě

Takzvaný Islámský stát prý s pomocí nastrčených firem nakupuje zbraně ve východoevropských zemích. Při debatě na schůzi Rady bezpečnosti v New Yorku to prohlásil stálý ruský představitel v OSN Vitalij Čurkin. Žádnou konkrétní východoevropskou zemi nejmenoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radikálové z Islámského státu vyzývají k dalším útokům na občany západních zemí

Radikálové z Islámského státu vyzývají k dalším útokům na občany západních zemí | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Teroristická organizace Islámský stát podle Čurkina utrácí za zbraně a munici měsíčně přes 30 milionů dolarů (750 milionů korun).

Peníze získává většinou nelegálním prodejem ropy ukradené v syrských a iráckých nalezištích.

Nákup zbraní se provádí mimo jiné i prostřednictvím "nastrčených firem v řadě zemí východní Evropy", řekl ruský delegát.

Od září byla podle Čurkina pod záminkou "posílení syrské opozice" do oblastí kontrolovaných Islámským státem dopravena munice pro granátomety Grad, ruční protitankové střely, náboje do samohybných houfnic a ruční střelné zbraně.

"Stojí za pozornost, že většina těchto dodávek jsou sovětské modely vyráběné v podnicích ve východní Evropě na základě prošlých sovětských licencí," citovala Čurkina agentura TASS.

Rezoluce RB OSN proti financování teroristů

Nově schválená rezoluce Rady bezpečnosti mimo jiné vyzývá členské země OSN, aby do 120 dní sestavily seznam konkrétních opatření proti financování Islámského státu a Al-Káidy. Měly by například zabránit svým občanů, aby teroristy financovali nebo pro ně verbovali další bojovníky.

Rezoluce také vyzývá všechny země, aby neplatily výkupné za unesené občany. Dokument navrhly Spojené státy a Rusko, Rada bezpečnosti ji přijala jednomyslně.

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme