Islámský stát přišel o strategické letiště a evakuuje Rakku. Obává se kolapsu blízké přehrady

Syrské demokratické síly (SDF) vybojovaly v neděli nad islamisty strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie. S odvoláním na SDF o tom informovala agentura Reuters. SDF jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy. Od pátku se snaží převzít kontrolu i nad městem a přehradou Tabka, které podle Islámského státu (IS) hrozí kolaps. Protržení největší přehrady na řece Eufrat bezprostředně nehrozí. Podle některých informací to po zhlédnutí videozáběrů potvrdili technici, kteří dříve na hrázi pracovali. Dílo prý ale vyžaduje velmi rychlé opravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Syrských povstaleckých sil v Rakka

Bojovníci Syrských povstaleckých sil v Rakka | Zdroj: Reuters

Vládní letiště padlo do rukou IS v srpnu 2014. Krátce na to islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků režimu prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu, připomněla agentura AP.

Tabka leží asi 40 kilometrů západně od města Rakka, které je hlavní baštou IS. Podle prvních zpráv islamisté nařídili evakuaci Rakky, protože se obávají možného kolapsu největší syrské přehrady Tabka, kterou podle nich poškodilo koaliční bombardování.

Novější zprávy mluví o tom, že ve městě Rakka vznikla panika. Lidé začali prchat z domovů. Policie Islámského státu je teď vyzývá, aby nikam neodcházeli. S džihádisty bojují o přehradu Tabka Syrské demokratické síly podporované Spojenými státy. Mluvčí těchto jednotek Talál Silo popřel, že by hráz byla nálety poškozená.

Zničený je ale velín a hráz tak zadržuje nekontrolované množství vody. Očekává se, že Syrské demokratické síly vytlačí ozbrojence Islámského státu z přehrady v nejbližších dnech. Syrské jednotky na čtyři hodiny přerušily vojenské operace poblíž přehrady, aby inženýrům umožnily práce na ní.

Exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své aktivisty v terénu oznámila, že zhruba čtyři kilometry dlouhá přehrada Tabka nefunguje, IS má ale prý nadále pod kontrolou její hlavní provozní budovy a turbíny.

ČTK, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme