Islámský stát přišel podle Ankary o poslední pozice u syrsko-turecké hranice

Rebelové podporovaní Ankarou údajně vyhnali takzvaný Islámský stát z jeho poslední bašty u syrsko-turecké hranice. Uvedla to turecká státní agentura Anadolu. Vytlačení radikálů z IS od turecké hranice bylo jedním z hlavních cílů nedávné turecké intervence do Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko na turecko-syrské hranici bojuje proti teroristům z hnutí Islámský stát i proti kurdským povstalcům | Foto: Reuters

Pás území na syrsko-tureckém pomezí tak nyní ovládají kurdské milice, nebo Turecko a jednotky jím podporované. Kurdové mají pod kontrolou území od severovýchodní provincie Hasaká zhruba po řeku Eufrat a také okolí města Afrín. Turecko a jím podporovaní bojovníci ovládají oblast mezi městy Azáz a Džarábulus.

Turecká armáda nejdřív spolu s povstalci dobyla město Džarábulus nedaleko hranic. Později rebelové pokračovali dál na jih na území původně ovládané kurdskými jednotkami podporovanými Spojenými státy. V sobotu Turecko otevřelo v Sýrii druhou bojovou frontu.

Úřad tureckého prezidenta dříve uvedl, že Ankara chce Islámský stát dostat z pásma o šířce devadesáti kilometrů podél hranice. Radikální islamisté pravidelně ze syrského území odstřelovali třeba turecké město Kilis. Ankara dala najevo i to, že chce bojovat se syrskými Kurdy, kteří předtím vedli úspěšnou ofenzívu proti Islámskému státu.

Syrští Kurdové kontrolují velkou část hranice s Tureckem. Ankara je ale obviňuje z napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících, která už přes 30 let usiluje o nezávislost jihovýchodního Turecka.

Vytlačit islamisty od hranice a zabránit Kurdům, aby ovládli souvislé pásmo od severovýchodního cípu Sýrie po oblast Afrínu, bylo hlavním motivem Turecka pro nedávný přímý vstup do bojů v Sýrii.

Turečtí představitelé tento týden několikrát prohlásili, že po dosažení tohoto cíle se turecké tanky ze Sýrie stáhnou.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme