Islámský stát přišel v Sýrii o jednu z posledních zásobovacích tras z Turecka

Syrští povstalci vytlačili Islámský stát ze strategického města Ráí na severu země. Džihádisté tak přišli o jedno z posledních logistických center, kudy přes Turecko získávali nové bojovníky a dodávky. Skupina Islámský stát kontroluje ještě asi 50 kilometrů území podél hranice s Tureckem. Džihádisté ale v Sýrii postupně ztrácejí pozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát ovládal Palmýru po dobu asi 10 měsíců | Zdroj: Reuters

Následky mnohaměsíční přítomnosti Islámského státu se odstraňují v Palmýře:

"Při odminovávání používáme vycvičené psy, je to ale v tom horku únavné. Těžké to je pro nás vojáky a těžké je to také pro naše psy. V Rusku je teď ostatně ještě pořád zima," říká člen ruského týmu, který Palmýru čistí od výbušnin.

V Sýrii je celkem 50 ruských specialistů na odminování, roboti a také tři labradoři, kteří mají pyrotechnikům pomáhat. Podle odhadů potrvá odminování Palmýry minimálně několik měsíců.

Bojovníci Islámského státu v týdnu unesli asi dvě stovky pracovníků cementárny nedaleko Damašku, když zaútočili na pozice syrské armády.

V Sýrii platí od konce února příměří, které se nevztahuje na radikální skupiny. Boje proti nim pokračují a jsou zvlášť silné v oblasti Halabu na severu země.

Syrská armáda tam bojuje proti členům radikální skupiny An-Nusra. Její členové v úterý sestřelili vojenské letadlo a An-Nusra zajala pilota, který se katapultoval.

Radikálové ve středu také ostřelovali kurdskou čtvrť města Halab a zabili tam 18 civilistů, mezi nimi děti a těhotnou ženu.

IS oznámil ve středu zahájení útoků na lokality severovýchodně od Damašku. Zaměřil se na elektrárnu a na vojenské letiště v Dumajru.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme