Islámský stát prý vyrábí trhaviny z produktů vyrobených ve 20 zemích, i v Česku
Teroristická organizace Islámský stát si sama vyrábí výbušniny a používá k tomu produkty vyrobené mimo jiné také v České republice. S informací přišla nevládní britská organizace CAR. Kromě Česka analytici ukázali na dalších 19 zemí, za největšího hříšníka pak označili Turecko.
Podle studie nevládní organizace CAR (Conflict Armament Research, Výzkum výzbroje v konfliktech), jejíž činnost spolufinancuje Evropská unie, 51 firem ze zemí, mezi nimiž CAR kromě Česka uvádí například Spojené státy, Rusko, Čínu, Brazílii, Rumunsko, Nizozemsko, Švýcarsko nebo Rakousko, vyrobilo nebo prodalo na 700 druhů produkce, která se nakonec ocitla v rukou IS.
Islámský stát prý vyrábí trhaviny z produktů vyrobených ve 20 zemích, i v Česku. Mluvil o tom nezávislý vojenský analytik Jaroslav Štefec
Teroristé s využitím těchto výrobků produkují na poloprůmyslové bázi improvizované výbušné prostředky, uvedla CAR. Největším hříšníkem je v tomto ohledu údajně Turecko.
Mezi produkty, které touto cestou IS získává, jsou podle studie jak průmyslové komponenty podléhající obchodní regulaci, tak i volně dostupné zboží jako průmyslová hnojiva nebo mobilní telefony. Hnojiva obsahují dusičnan amonný používaný pro výrobu trhavin, mobilní telefony lze využít k dálkovému odpálení.
Vlády zemí, jejichž produkci IS podle studie využívá, by měly věnovat větší pozornost prodeji zboží, zejména kabelů, chemikálií a jiného zařízení, doporučila CAR ve své zprávě, na níž údajně pracovala 20 měsíců.
Jako příklad uvedla CAR roznětky, bleskovice a bezpečnostní pojistky, které vyrábí sedm indických firem a na základě vládní licence je legálně prodává do Libanonu a Turecka. Odtud se zřejmě dostaly do rukou IS.
Důkazy pro své tvrzení CAR získala studiem komponentů z míst bojů v Iráku a v Sýrii a ve spolupráci s partnery, zejména bojujícími kurdskými skupinami a s iráckou policií. Autoři zprávy se prý pokoušeli navázat kontakt s výrobci jednotlivých produktů, ti ale buď nereagovali, nebo oznámili, že nemají přehled o oběhu zboží, jakmile opustí jejich sklady.
„Obchod s různými chemickými komoditami je celosvětový. Ne všechny komodity, které se dají použít k výrobě výbušnin, lze označit za materiál dvojího použití a blokovat ho například v rámci obchodních aktivit,“ říká nezávislý vojenský analytik Jaroslav Štefec.
„Samozřejmě je to také otázka cesty, jak se dostávají tyto výrobky do rukou konkrétních organizací, například Islámského státu. Jestli se mluví o Turecku, to je náš spojenec v NATO, není nijak embargováno a tyto výrobky se tam mohou bez problému dostávat. Z Turecka se pak různými cestami mohou dostat k Islámskému státu,“ uvádí analytik a klade si otázku, zda by Evropská unie neměla přehodnotit svůj vztah k Turecku:
„Například zvážit vývoz materiálů dvojího použití, což jsou i některé chemikálie použitelné při výrobě trhavin. Bývají to naprosto běžné a dostupné chemikálie. Já sám bych byl během dvou hodin schopen poshánět chemikálie z běžných zdrojů, ze kterých bych poskládal bombu.“