Další země nevezme zpět bojovníky Islámského státu. ‚Odmítli hodnoty rakouské společnosti,‘ řekl ministr

Rakousko nebude poskytovat konzulární ochranu svým občanům, kteří bojovali v řadách samozvaného Islámského státu. Země tak odmítá přebírat zpět a soudit radikály zajaté v Sýrii, jak v únoru spojence vyzval americký prezident Donald Trump, informoval ve středu rakouský deník Die Presse.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník teroristické sítě Islámský stát (ilustrační snímek). | Foto: VICE News | Zdroj: Repro YouTube

„Tyto lidi proto nebudeme brát zpět,“ citoval list rakouského ministra vnitra Herberta Kickla.

Němečtí radikálové bojující za Islámský stát přijdou o občanství, dohodli se ministři

Číst článek

„Lidé, kteří se připojili k teroristickým organizacím a odmítli základní hodnoty rakouské společnosti, nemají nárok na pomoc ze strany Rakouska,“ má být zakotveno v novelizovaném zákoně o konzulárních službách.

Kurdské jednotky zajaly rakouského bojovníka IS. V Sýrii a Iráku jich zůstává přibližně stovka

Číst článek

Trump v únoru v souvislosti s očekávanou porážkou hnutí Islámský stát v Sýrii vyzval evropské státy, aby si vzaly zpět přes 800 islamistů, kteří přišli bojovat do Sýrie a Iráku z Evropy a které Američané zadrželi v Sýrii, a aby je postavily před soud.

Německo poté prohlásilo, že Trumpův požadavek bude stěží uskutečnitelný. V úterý německá média informovala o dohodě mezi ministrem vnitra Horstem Seehoferem a ministryní spravedlnosti Katarinou Barleyovou, podle níž bude spolková republika části německých džihádistů, kteří se zapojí do bojů za teroristickou organizaci, odebírat občanství.

Britská vláda dala už v únoru najevo, že cizinci v řadách Islámského státu by měli být souzeni tam, kde byli zadrženi. Francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová uvedla, že Francie se bude i nadále zabývat osudy bojovníků případ od případu, ale že Francie dlouhodobě odmítá přijímat zpět bojovníky Islámského státu a jejich manželky. Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian je už dříve označil za nepřátele národa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme