Islámský stát se chystá razit vlastní mince. Jako důkaz své suverenity

Radikální hnutí Islámský stát chce začít vydávat mince z mědi, stříbra i zlata. Extremisté, kteří ovládají část území Sýrie a Iráku, tím chtějí ukázat, že mají nad oblastí opravdovou moc. Na mincích má být nápis Islámský stát nebo Chalífát a na líci obrázek palem nebo kopí a štítu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince v dlani | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sufi Nawaz

Razit by se mělo celkem sedm mincí – dvě zlaté, tři stříbrné a dvě měděné.

Zavedením nové měny, kterou budou moci používat muslimové, se chce Islámský stát podle svého prohlášení vymanit z „tyranského finančního systému“.

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jan Kužvart to považuje za dobrý propagandistický tah, z ideologického i praktického hlediska.

„Touto dobou je Islámský stát vystaven opakovaným leteckým útokům koalice států jak z regionu, tak ze Západu. A najednou se rozhodne razit vlastní měnu a opět ukazuje, že vlastně není – podle toho, jak on to interpretuje – teroristickou organizací, ale skutečně státní entitou se vším, co k tomu patří,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky z Islámského státu podrobně rozebral analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jan Kužvart

Měna nikým neuznaného státu může mít problém se směnitelností na mezinárodních trzích. Mince ale jistě budou vyhledávané sběrateli.

„Někteří obchodníci tomu pomáhají tak, že tyto mince potom dostávají do Evropy nebo do Ameriky a tam je nabízejí sběratelům,“ potvrzuje předseda Evropské numizmatické asociace Evžen Škňouřil.

Cenu určuje trh na základě zákona nabídky a poptávky. Pokud je mincí k dispozici hodně a sběratelů málo, nebývá příliš vysoká. O platidla z neexistujících nebo nestabilních státních útvarů ovšem bývá zájem mimořádný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Islámský stát chce vydávat vlastní mince. Očekává se zájem sběratelů, potvrdil předseda Evropské numizmatické asociace Evžen Škňouřil

„O dané emisní zemi se často hovoří v médiích, a pokud se objeví i nějaké mince nebo bankovky, tak sběratelé vždy chtějí mít něco nového,“ vysvětluje Škňouřil.

Dodává, že získat mince Islámského státu by ale mohlo být spojeno s určitými osobními riziky. „Obchodníci jsou dokonce, obávám se, ohroženi na životě,“ uzavírá odborník.

Islámský stát je jednou z nejbohatších teroristických organizací vůbec. K hlavním zdrojům příjmů patří prodej ropných produktů, pašování archeologických nálezů, vydírání, vybírání výkupného i například prodej elektřiny z elektráren zabraných syrskému režimu.

Vladimír Kroc, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme