‚Zemřel jako pes.‘ Trump potvrdil smrt Bagdádího, terorista se podle něj vyhodil do povětří

Americký prezident Donald Trump v projevu potvrdil, že americké jednotky zabily vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího. „Včera večer Spojené státy přivedly teroristu číslo jedna před spravedlnost. Abú Bakr Bagdádí je mrtev. Jeho zabití představovalo naprostou zahraniční prioritu mé vlády,“ uvedl v neděli americký prezident. Zároveň poděkoval Rusku, Turecku, Sýrii, Iráku i syrským Kurdům za pomoc při vojenské operaci.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 16:56 27. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump potvrdil, že americké jednotky zabily vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Speciální jednotky provedly zásah a povedlo se jim něco mimořádného. Naši vojáci byli skvělí. Bagdádí celou dobu křičel,“ uvedl Trump. Bagdádí se podle něj vyhodil do povětří pomocí výbušné vesty spolu se svými třemi dětmi. Dalších 11 dětí podle něj americké jednotky evakuovaly. V domě, kde Spojené státy Bagdádího dopadly, se podle Trumpa našly také dvě z teroristových manželek, které při akci zemřely.

Vůdce Islámského státu Bagdádí je zřejmě mrtvý. Potvrdily to irácké a íránské bezpečnostní zdroje

Číst článek

Podle Trumpa byl Bagdádí pozitivně identifikován už 15 minut po své smrti, kdy mu byly přímo na místě provedeny testy DNA. „Identifikovali jsme ho a šlo skutečně o něj. Bál se toho, že ho najdou americké jednotky. Bagdádího smrt ukazuje, že Amerika neúnavně sleduje teroristy a naše odhodlání porazit Islámský stát,“ řekl Trump.

„Bagdádí utíkal několik let, ale jako vrchní velitel ozbrojených sil USA jsem se zasadil o jeho zabití. Islámský stát je mezi nejzavrženíhodnějšími organizacemi na světě a Bagdádí byl zkažený, násilný a nelítostný člověk. Nyní je po smrti. Zemřel násilnou smrtí jako zbabělec a pes,“ uvedl.

Podle Trumpa byl Bagdádí v hledáčku tajných služeb několik týdnů. Americká armáda podle něj naplánovala asi tři různé útoky, než se misi podařilo dokončit. Trump celou operaci sledoval přímo z Bílého domu. „Bylo to velice nebezpečné,“ uvedl prezident a dodal, že americké jednotky na misi letěly přes Rusko. O útoku vědělo jen několik členů Kongresu, informuje stanice CNN.

„Snažili jsme se volat na Bagdádího a vyzývali jsme ho, aby se vzdal. On ale odmítl a schoval se do podzemí,“ popsal americký ministr obrany Mark Esper. Když se předáka Islámského státu snažili Američané z podzemního tunelu dostat, „domníváme se, že odpálil vestu s výbušninami a zabil se“, dodal Esper v rozhovoru s CNN.

Zdroje z Íránu

Smrt Bagdádího již dříve potvrdilo několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. „Írán byl informován o smrti Bagdádího syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu,“ citoval Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80 tisíc lidí.

V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta Islámského státu v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl ale Islámský stát poražen až letos 23. března.

gak, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme