Islámský stát obnovuje síly, píše se ve zprávě USA. Využívá toho, že se ze Sýrie stahují američtí vojáci

Teroristická organizace Islámský stát využívá stahování amerických vojáků ze Sýrie, aby tam obnovila své síly. Uvádí to poslední pravidelná zpráva generálního inspektora pro ministerstvo obrany USA, který dohlíží na operace Pentagonu. Ve zprávě, zveřejněné v úterý, se rovněž hovoří o posílení IS v sousedním Iráku. Informovala o tom ve středu francouzská televize France 24.

Damašek/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník teroristické organizace Islámský stát.

Příslušník teroristické organizace Islámský stát. | Zdroj: Reuters

„Navzdory územní porážce posílil v tomto čtvrtletí Islámský stát své povstalecké schopnosti v Iráku a obnovuje síly v Sýrii,“ uvádí se ve zprávě za druhé letošní čtvrtletí, kterou vypracovala nezávislá kontrolní agentura Pentagonu.

,Trpělivost Turecka je u konce.‘ Erdogan zahájí v Sýrii operaci proti kurdským povstalcům

Číst článek

Podle zprávy se Islámskému státu v Sýrii snaží obnovit síly nejen v pouštních oblastech, ale i v táborech s migranty. Zpráva upozorňuje i na nedostatečnou bezpečnost v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie. V něm může být až 45 000 příznivců Islámského státu, napsal ve středu deník The Jerusalem Post.

Tábor al-Húl leží na severovýchodě Sýrie, v oblasti obývané Kurdy, a žije v něm přes 70 000 lidí. Většina z nich jsou ženy a nezletilí, z nichž ale může vyrůst nová generace Islámského státu, pokud se táboru nebude věnovat dostatečná pozornost, napsal izraelský deník.

Na tábor dohlížejí kurdské policejní síly a arabsko-kurdská koalice SDF, která v předchozích letech bojovala proti Islámskému státu s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy.

Američané se stahují

Ze zprávy inspektora Pentagonu vyplývá, že Islámský stát se snaží využít stahování amerických vojáků z oblasti, které loni v prosinci překvapivě oznámil prezident Donald Trump. Na severovýchodě Sýrie podle agentury AP nyní zůstává několik stovek amerických vojáků.

Zpráva inspektora Pentagonu uvádí, že nyní už nemohou vojáci tak pomáhat SDF a je pro USA i těžší přímo monitorovat tábor s uprchlíky. Velkou obavou podle zprávy je, že konkrétně tábor al-Húl nemá dostatečný počet bezpečnostních jednotek.

Radikálové z Islámskému státu začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl Islámský stát územně poražen v roce 2017, v Sýrii letos v březnu.

Ve věznicích SDF v Sýrii je nyní asi 2000 bojovníků Islámského státu, z toho 800 zahraničních, včetně Evropanů, mimo jiné z Francie, Německa či Británie.

Už dříve experti varovali, že územní porážka Islámského státu neznamená jeho konec. Členové IS nadále páchají v oblasti i jinde ve světě teroristické útoky. Letos v dubnu zveřejnila propagandistická agentura IS Al-Furkán video, na němž lídr IS abú Bakr Bagdádí slíbil pomstít zabité a uvězněné bojovníky této organizace. Pravdivost videa ale nelze nezávisle ověřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme