Islámský stát krvácí, ale neumírá. Po ztrátě území se zaměří na teror, zatímco Al-Káida sílí

Tzv. Islámský stát nezmizí - a to ani tehdy, až přijde o všechna jím dobytá území v Sýrii a Iráku. (Na ilustračním snímku černá vlajka, známý symbol džihádistů.) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Syrské demokratické síly po čtyřech měsících dobyly někdejší metropoli tzv. Islámského státu, město Rakka. Koalice v čele s Kurdy a podporovaná Američany, Brity a dalšími postupuje i v poslední syrské provincii, kterou džihádisté stále zčásti ovládají: Dajr az-Zaur. Tam ale proti nim úspěšně bojují i Asadovy jednotky spolu s libanonským Hizballáhem a Ruskem. Co přijde po pádu tzv. Islámského státu (IS)? A bude vůbec definitivně poražen?

Otázky a odpovědi Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lze mluvit o porážce IS? 

O konci chalífátu, který jeho vůdce Abú Bakr Bagdádí vyhlásil v roce 2014, ano. O definitivní porážce ale ne.

Pravda, v Sýrii a Iráku tzv. Islámský stát přichází o jedno město za druhým: vedle Rakky ztratil i svou další baštu, město Majadín na řece Eufrat, které dobyly syrské vládní jednotky spolu s Hizballáhem a Rusy.

Majadín přitom sloužil jako jakási vojenská základna islamistů, kteří tam měli muniční sklady. Navíc se právě do tohoto města stáhly stovky bojovníků z Rakky ve chvíli, kdy ji začaly obkličovat arabsko-kurdské milice.

Jenže: v provincii Dajr az-Zaur sousedící s Irákem dále pokračují těžké boje s islamisty, tzv. Islámský stát ovládá ještě asi 50 % této provincie bohaté na ropu. A jak Asadovy jednotky spolu s Rusy na jedné straně i Syrské demokratické síly podporované Američany na straně druhé teď doslova soupeří o to, kdo ropná pole obsadí dřív. 

Co zbude z IS, až ztratí území v Sýrii i Iráku?

Ani tehdy tzv. Islámský stát nezmizí. Jednak se část jeho bojovníků stáhla už dříve do Libye, odkud v budoucnu může řídit své operace. Zadruhé bojuje také s hnutím Taliban o moc a postavení v Afghanistánu.

Konec Islámského státu? Zbyla mu jen pustina na pětině původního území

Číst článek

K tzv. Islámskému státu se navíc přihlásila řada dalších teroristických organizací od Nigérie přes Somálsko až po jih Filipín či Indonésii.

A určitě nezmizí ani v samotné Sýrii nebo v Iráku, jen se stáhne do pouštních oblastí, do ústraní a zaměří se na teroristické útoky v největších městech. 

Co s džihádisty, kteří se vrací do rodných zemí?

Rozhodně je nutné mít se na pozoru. Jen z Evropy odjelo za tzv. Islámský stát bojovat a zabíjet asi pět tisíc džihádistů, mužů i žen. A jak dnes prohlásil protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove, do zemí Evropské unie už se vrátilo 1500 z nich a navrátilci představují bezpečnostní hrozbu.

Proto, jak dodal de Kerchove, je třeba se zaměřit i na ochranu vnějších hranic. Islamisté ze Sýrie utíkají i přes Turecko a pašerákům platí za přechod hranice až dva tisíce dolarů, tedy v přepočtu asi 44 tisíc korun. 

Posílil pád IS Al-Káidu?

Syrská odnož Al-Kaidy, Fronta dobytí Sýrie, bezesporu představuje problém. Síť dříve známá jako Fronta an-Nusra působila ještě před pěti lety společně s tzv. Islámským státem pod Al-Káidou, pak ale došlo k roztržce, k rozdělení a následnému soupeření a boji o moc. IS získával navrch, jeho řady rozšiřovaly tisíce radikálů z Evropy, Afriky, Asie i Austrálie, tzv. Islámský stát byl totiž ještě brutálnější než Al-Káida, která ztrácela pozice, které měla za Usámy bin Ládina.

'Kéž by sem nikdy nevstoupili.' Al-Káida v Sýrii sílí a potichu upevňuje pozice

Číst článek

Teď však Al-Káida prožívá období jakéhosi znovuzrození. V Sýrii skutečně má ze všech džihádistických skupin v tuto chvíli nejsilnější postavení, s řadou z nich vytvořila koalici Tahrír aš-Šám a hlavní základnu má v provincii Idlíb, kterou ovládá. A i když bojuje především s režimem Bašára Asada a jeho spojenci, tak určitě má ambice v budoucnu pokračovat v boji proti Západu, po vzoru Usámy bin Ládina.

Fronta dobytí Sýrie navíc nyní přijímá utíkající členy tzv. Islámského státu. V této souvislosti píše agentura AP odvolávající se na nejmenované představitele irácké rozvědky, že nástupce Bin Ládina v čele Al-Kaidy, Ajmán Zavahrí, vyslal svého zástupce do Sýrie právě kvůli rekrutování islamistů do řad Fronty dobytí Sýrie. 

Kdo tedy dnes proti syrské odnoži Al-Káidy bojuje?

Především syrské vládní jednotky podporované Ruskem. Američané v minulosti provedli několik náletů na velitele Fronty, ale do pozemních bojů jako proti tzv. Islámskému státu se dosud nezapojili.

Na další vývoj si musíme počkat. V každém případě lze očekávat, že Asadův režim se po dobytí východních území ovládaných dosud islamisty zaměří právě na provincii Idlíb, tedy na Frontu dobytí Sýrie, a to mnohem intenzívněji než dosud.

Tzv. Islámský stát však dosud není zcela poražen. Svědčí o tom i jeho nejnovější protiofenziva u syrsko-irácké hranice, kdy zaútočil na pozice vládních jednotek, kterým způsobil velké ztráty a vytlačil je z jejich pozic.       

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme