V syrském táboře je 2500 dětí zahraničních islamistů. Státy se o ně musí postarat, uvedla OSN

V táboře na severu Sýrie je až 2 500 dětí cizinců, kteří uprchli za posledních bojů proti takzvanému Islámskému státu. Řekl to ve čtvrtek koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Panos Moumtzis a vyzval vlády států, jejichž občany tyto děti jsou, aby za ně převzaly odpovědnost.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor Al-Húl, který je v rukou syrských Kurdů a kde se tísní 75 tisíc lidí | Foto: Ali Hashisho | Zdroj: Reuters

Moumtzis hovořil o situaci v táboře Al-Húl, který je v rukou syrských Kurdů a kde se tísní 75 tisíc lidí. Rodinní příslušníci členů IS jsou v oddělené střežené sekci tábora.

Země, jejichž občané odjeli na Blízký východ a připojili se k teroristické organizaci Islámský stát (IS), se teď, kdy Islámský stát padl, k těmto lidem nehlásí. Podle Moumtzise je ale na těchto státech, aby své občany přijaly zpět, a bude-li to třeba, postavily je před soud.

Bití tyčemi a waterboarding. V Mosulu jsou podle Human Rights Watch stále mučeni vězni

Číst článek

„Nikdo nemůže zůstat bez státního občanství a je třeba najít pro tyto lidi řešení,“ řekl.

Smrt 211 dětí

V oddělené sekci Al-Húlu je podle OSN 10 tisíc lidí, kteří nemají syrské ani irácké občanství. V době posledních bojů proti IS na útěku na sever Sýrie zemřelo hladem nebo nemocemi od prosince do dubna 260 lidí a mezi nimi 211 malých dětí.

Moumtzis řekl, že země mají právní odpovědnost za své občany, zejména za děti. Mnohé z těch, které jsou nyní v Al-Húlu, se narodily v táborech IS. „Děti by měly být považovány především za oběti“ bez ohledu na smýšlení svých rodin, řekl.

Dětský fond UNICEF tvrdí, že v Al-Húlu je 3 tisíce dětí cizinců s občanstvím 43 zemí.

Situaci v Al-Húlu komplikuje fakt, že mnoho zemí v Sýrii nemá zastupitelství a nemůže svým občanům nabídnout konzulární službu. „Je třeba společný postup, nejde o to někoho obviňovat, ale o to najít praktický způsob, který pomůže situaci vyřešit,“ řekl Moumtzis.

Mnoho zemí odmítá přijmout zpět ženy bojovníků IS a v případě dětí chtějí rozhodovat případ od případu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme