Francouzský soud udělil vysoké tresty ženám, které chtěly odpálit před katedrálou Notre-Dame auto

Francouzský soud v pondělí poslal na 25 let a 30 let do vězení dvě ženy, které se v roce 2016 pokusily spáchat atentát před pařížskou katedrálou Notre-Dame. Informovala o tom agentura AFP. Ornella Gilligmannová a Ines Madaniová se přihlásily k teroristické organizaci Islámský stát.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský soud v pondělí poslal na 25 let a 30 let do vězení dvě ženy, které se v roce 2016 pokusily spáchat atentát před pařížskou katedrálou Notre-Dame (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

V září 2016 policie našla nedaleko katedrály Notre-Dame zaparkované auto naložené plynovými lahvemi a polité hořlavinou. Pokud by vybuchly, mohly by podle prokuratury zabít desítky lidí.

Ve Francii začal soud s ženami, které chystaly atentát u Notre-Dame. Chybovaly však při přípravě výbušniny

Číst článek

Francouzské policii se podařilo poměrně rychle vypátrat dvě ženy, které podle nich chtěly auto odpálit - Ines Madaniovou a Ornellu Gilligmannovou.

Obě se už dříve dostaly do jejich hledáčku, neboť se snažily dostat do Sýrie, jejíž východní část tehdy ovládali radikálové z Islámského státu. Podle prokuratury se teroristický útok nezdařil jen díky tomu, že ženy udělaly chybu při výběru zápalné směsi.

Ženy se po nepovedeném atentátu pokusily uprchnout. Gilligmannovou policie zadržela za dva dny na jihu Francie. Madaniová se pokusila rychle naplánovat další teroristický útok. Pomáhaly jí při tom další tři ženy. V okamžiku, kdy je policie obklíčila, zaútočily džihádistky nožem a jedna z nich, Sarah Hervouetová, pobodala policistu v civilu. Sama utrpěla střelné zranění. Hervouetová byla za svůj čin odsouzena na 20 let do vězení.

Madaniovou a Gilligmannovou naverboval do řad organizace Islámský stát džihádista Rachid Kassim, který nechvalně proslul jako jeden z nejdůležitějším náborářů Islámského státu ve Francii. Toho soudí ve Francii v nepřítomnosti. Podle některých informací ale tento radikál zahynul už v roce 2017 při útoku bezpilotního letounu nedaleko severoiráckého Mosulu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme