Sebevražedný atentátník zranil v severním Iráku tři vojáky, úřady viní z útoku Islámský stát

Sebevražedný atentátník s výbušným pásem se v úterý odpálil u ústředí zpravodajské a protiteroristické služby v severním Iráku. Zraněni při útoku, který úřady připisují teroristické organizaci Islámský stát (IS), byli nejméně tři členové bezpečnostních složek, informovala agentura AP.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristická organizace byla oficálně v zemi poražena v roce 2017, ale stále má spící buňky, které útočí na irácké vojáky. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

K bráně úřadu v severoiráckém Kirkúku podle bezpečnostních složek přijel řidič s mužem se sebevražedným pásem. Útočník odhodil granát a odpálil se než stačil vejít na pozemek. Řidič z místa činu ujel.

Američtí vojáci se po třech letech stahují ze severu Iráku. Na základně zůstane výbava za miliony

Číst článek

IS se k útoku dosud nepřihlásil. Teroristická organizace byla oficiálně v zemi poražena v roce 2017, ale stále má spící buňky, které útočí na irácké vojáky. Sebevražedné útoky jsou jednou z hlavních taktik extremistů, kteří v roce 2014 kontrolovali téměř třetinu Iráku a Sýrie.

Vysoce postavený představitel irácké zpravodajské služby agentuře AP sdělil, že kirkúcká centrála o plánovaném sebevražedném útoku věděla, ale nebylo jasné, kdy k němu dojde.

AP připomíná, že šlo o první sebevražedný útok v oblasti za uplynulé měsíce, ale doplnila, že IS v Kirkúku, Dijále a Saláhaddínu za tu dobu spáchal menší útoky. Části provincií jsou policii těžko přístupné a spory o území mezi federální vládou v Bagdádu a iráckým částečně autonomním Kurdistánem způsobily v místech bezpečnostní vakuum.

Mezinárodní koalice pod velením USA nedávno ze základen v regionu, včetně Kirkúku, stáhla své vojáky v rámci plánu, který počítá i se snížením přítomnosti koaličních sil v Bagdádu a v západoirácké provincii Anbár.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme