Islámský stát zahájil v Mosulu protiofenzivu, iráckou armádu vytlačuje z území

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v pátek zahájili protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů. Vojsko bojuje o Mosul od loňského podzimu a zbývá mu osvobodit historické centrum, které je v západní polovině města.

Tento článek je více než rok starý.

Mosul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát zahájil protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů.

Islámský stát zahájil protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů. | Zdroj: Reuters

Podle armádních zdrojů citovaných agenturou AP zahájilo 50 až 100 členů IS krátce po poledni protiúder na severním okraji starého města. Jeden z lékařů řekl, že do ošetřovny bylo převezeno přes deset zraněných iráckých vojáků.

V Rakousku poprvé zabíjel sympatizant Islámského státu. Chtěl se pomstít společnosti

Číst článek

IS, který Mosul zabral v roce 2014, podle AP nyní ve městě drží poslední kilometr čtvereční území. Armáda odhaduje, že na místě zůstalo jenom několik set jeho členů, hlavně zahraničních bojovníků.

V jedné vesnici jižně od Mosulu členové IS podle irácké televize zabili dva místní novináře. Televizní zpráva neuvádí, kdy se incident stal. Členům IS se podařilo dostat do již osvobozené vesnice Imám Gharbí tento týden a vojáci se je snaží podle televize znovu vytlačit.

Z města, které mívalo až dva miliony obyvatel, od začátku bojů uprchly statisíce lidí, v centru jich je nyní podle odhadů na 100 tisíc.

V táborech bez vody

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek oznámila, že kvůli zhoršené bezpečnostní situaci pozastavila operace ve dvou uprchlických táborech poblíž Mosulu. Je v nich 80 tisíc lidí. Podle IOM v táborech Kajára a Hadž Alí panuje násilí a ozývá se sporadická střelba. Mluvčí Joel Millman řekl, že organizace své místní zaměstnance vyzvala, aby do táborů nevstupovali. Irácké úřady v nich vyhlásily zákaz vycházení a omezily pohyb osob.

Do Hadž Alí nemohlo vjet ani šest cisteren s vodou, které tam vyslalo ministerstvo pro migraci, a to za situace, kdy teploty dosahují až 50 stupňů Celsia.
Humanitární organizace, které působí v táborech kolem Mosulu, své operace pozastavily v minulosti už několikrát, ale do několika dní byly schopné práci obnovit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme