Islámský stát zakazuje ženám nosit burky do velitelských stanovišť. Kvůli bezpečnosti

Takzvaný Islámský stát (IS) zakazuje ženám nosit burky. Podle arabských médií se velitelé islamistů k tomuto kroku rozhodli kvůli obavám o vlastní životy. V uplynulých týdnech totiž neznámí pachatelé zabili několik představitelů Islámského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Jak uvedla televize Al-Alam, zákaz platí od 2. září hlavně v iráckém Mosulu a týká se všech žen, které vstupují do velitelských stanovišť.

Islámští radikálové přitom na dobytých územích přinutili všechny ženy, aby na veřejnosti chodily zahalené od hlavy až k patě v černé látce. Řada z nich proto po osvobození burku symbolicky spálila, jako tomu bylo i při nedávné porážce islamistů v syrském městě Manbidž.

Mnozí Iráčané i Syřané ale také utekli z měst obsazených IS právě v ženském převleku. Na druhé straně se vládním jednotkám snažil v ženských šatech uprchnout i jeden z velitelů IS v severním Afghánistánu Báz Muhammad.

Obavy o životy neskrývají ani představitelé IS v Sýrii. Zejména v provincii Dajr az-Zaur na východě země došlo v uplynulých dnech a týdnech k několika atentátům na velitele islamistů. Za útoky, které cílí zejména na zahraniční bojovníky IS, stojí podle tamních médií skupiny ozbrojenců, tvořené i členy kmenů žijících na obsazených územích.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme