Švédsko 3:7 Česko

Islámský stát získává velké prostředky z prodeje ropy. Kdo ji kupuje, není jasné

Nad financováním skupiny Islámský stát visí velké otazníky. Jisté ale je, že džihádisty pomáhá držet nad vodou prodej ropy. Ovládají totiž většinu syrských nalezišť. Podle Ankary kupuje ropu syrský režim podporovaný Rusy. Ruský prezident Vladimir Putin z toho samého obviňuje pro změnu Turecko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinerie

Ropná rafinerie | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Množství ropy, které se přepravuje ze syrského území, má průmyslovou úroveň. Pozorovali jsme, že cisterny směřují výhradně z oblastí, které ovládá teroristická skupina. Naše letadla zaznamenala neustálý pohyb kamionů ze Sýrie přes turecké hranice," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Přehrát

00:00 / 00:00

IS získává finance díky prodeji ropy, ovládá totiž většinu syrských nalezišť. Kdo ropu kupuje, ale není zcela zřejmé. Velký podíl zůstává i v Sýrii

Jeho obvinění bylo pravděpodobně účelově mířené poté, co Turecko sestřelilo ruskou stíhačku.

Mezi země, kde by mohla ropa vytěžená Islámským státem končit, může patřit nejen Turecko, ale i Libanon, Izrael či Sýrie.

Islámský stát ropu už ve chvíli, kdy ji vytěží, prodává soukromým obchodníkům a dopravcům, kteří ji pak odvážejí.

Ropa ještě několikrát změní majitele a nakonec je těžké určit, odkud pochází. Údajně se ji daří legalizovat i tak, že se zamíchá do vývozu legální ropy z iráckého Kurdistánu.

Centrem produkce je oblast města Dajr az-Zaur, které leží na řece Eufrat na východě Sýrie. Islámský stát tam podle odhadů produkuje až 40 tisíc barelů ropy denně, což mu přináší zhruba jeden a půl milionu dolarů.

Většina ropy podle zdrojů končí na trhu v Sýrii, a to jak na samotném území ovládaném Islámským státem, tak na územích ovládaných dalšími povstaleckými skupinami a pravděpodobně i u syrského režimu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme