Islámský stát zničil v Palmýře dva tisíce let starý římský vítězný oblouk

Militantní hnutí Islámský stát zničilo další starověkou památku v syrské Palmýře. Džihádisté zřejmě vyhodili do povětří dva tisíce let starý římský vítězný oblouk. Oznámil to syrský úřad pro kulturní dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oáza Palmyra v syrské poušti je na seznamu světového dědictví UNESCO, ale když ji dobyla teroristická bojůvka Islámského státu, turistický magnet se změnil v měsíční krajinu | Foto: Eustache DIEMERT, CC BY 1.0

Takzvaný Islámský stát už v Palmýře nevratně poničil dva starověké chrámy. Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 a chrám Baal-Shamin.

Džihádisté ve své propagandě tvrdí, že předislámské památky pro ně nemají cenu. S menšími předměty ale Islámský stát obchoduje na černém trhu.

Islámští extremisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. 82letého syrského archeologa, který vedl v Palmýře vykopávky pět desetiletí, zavraždili.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou Islámského státu. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme