Islámský stát znovu devastuje historické památky v Palmýře. Poničil amfiteátr z 2. století

Historickou Palmýru opět ničí radikálové z Islámského státu. Syrská agentura SANA uvádí, že poničili amfiteátr a skupinu sloupů z 2. století. V syrském městě je několik památek na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na amfiteátr v syrském městě Palmýra | Zdroj: Reuters

Islámský stát měl Palmýru v rukou i v roce 2015 a začátkem loňského roku a také tehdy ničil památky. Amfiteátr v minulosti používali k vraždění svých odpůrců. Poničen je i tetrapylon - sloupoví, které stojí před divadlem. Dokazují to satelitní snímky níže.

SANA neuvedla podrobnosti o míře ani době ničení, ale její zprávu potvrdila i exilová opozice a šéf oddělení pro historické památky Maamún Abdalkarím.

Islámský stát dobyl v poušti ležící Palmýru v květnu 2015. Poničil v ní vzácné památky včetně Belova chrámu. Loni v březnu se vládním jednotkám s pomocí ruské armády podařilo město dobýt zpět, ale v prosinci, kdy vrcholily boje o severosyrské město Aleppo, se tam radikálové vrátili.

Pouštní město Palmýra leží v provincii Homs asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť. Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150 000 turistů ročně.

Pohled na tetrapylon v antickém městě Palmýra | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme