Islámský stát ztratil kontrolu nad Rakkou. Město dobyly kurdské milice

Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta islamistů v Sýrii. S odkazem na úterní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva to uvedly agentury AFP a Reuters.

Rakka (Aktualizováno: 14:05 17. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci arabsko-syrských milicí v Rakce | Foto: Erik De Castro | Zdroj: Reuters

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájily milice SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, jež měla za cíl tuto baštu Islámského státu dobýt, začala už loni v listopadu, když jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Evakuace bojovníků Islámského státu z Rakky se nezdařila, radikálové si vzali civilisty jako lidský štít

Číst článek

Arabsko-kurdské milice v úterý oznámily, že získaly kontrolu nad nemocnicí a stadionem, posledními dvěma baštami islamistů ve městě. Podle místního velitele SDF se několik bojovníků Islámského státu ukrývá ještě v centru města, tam proti nim postupuje SDF a rovněž čelí bombardování mezinárodní letecké koalice.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon nicméně zdůraznil, že město je plné nášlapných min a různých jiných výbušných zařízení, které teď bude nutné likvidovat.

Islámský stát v roce 2014 vyhlásil chalífát v částech severního Iráku a Sýrie, které dobyl. Rakka měla sloužit jako jeho hlavní město a byla místem, odkud džihádisté plánovali další útoky.

Ztráta Rakky je proto symbolem dalšího zásadního oslabení Islámského státu, který letos v červenci přišel o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku. Území pod kontrolou radikálů se dál zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti džihádistům odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme