Islámský stát zveřejnil video zachycující stětí ruského zajatce

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje stětí ruského rukojmího. Autenticitu nahrávky podle agentury Reuters zatím nebylo možné ověřit a samotné Rusko popřelo, že by zajatcem byl ruský voják.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanatičtí džihádisté z organizace Islámský stát (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr, DVIDSHUB, CC BY 2.0

Skupina Islámský stát (IS) zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje vraždu ruského rukojmího, zajatého v Sýrii. Autenticitu nahrávky podle agentury Reuters zatím nebylo možné ověřit.

Dvanáctiminutový záznam je doplněn komentářem v ruštině. Klečící muž v černém oblečení na něm vyzývá ruské agenty, aby se vzdali. Na dalším záběru je podle Reuters vidět muže, jak klečícímu uřízne hlavu. Podle komentáře jde o ruského tajného agenta Jevgenije Petrenka, který byl zajat v Sýrii.

K útokům v Egyptě se hlásí Islámský stát. Atentátníci zabili celkem 43 lidí, víc než 100 zranili

Číst článek

Hlas, který video doprovází v pozadí, říká: "Tento idiot věřil slibům své vlády, která tvrdila, že v případě zajetí bude osvobozen." Rukojmí je podle nahrávky ruský agent, který se infiltroval do IS a jehož úkolem bylo získávat informace hlavně o vojenském veliteli IS Umarovi Šíšánímu. Jeho smrt Pentagon oznámil už loni v březnu a agentura Amak, napojená na IS, ji potvrdila o několik měsíců později.

Z nahrávky není jasné, kdy byl rukojmí zavražděn. Na video upozornila americká monitorovací služba SITE, podle níž bylo video natočeno v syrské Rakce, což je v Sýrii hlavní stan IS. 

Ještě v úterý odpoledne agentura Reuters informovala, že rusko popřelo, že by rukojmím na nahrávce byl ruský voják.

Agentura Reuters upozornila, že se video objevilo v den, kdy se v Rusku konají oslavy konce druhé světové války.

Rusko podporuje syrský režim a od roku 2015 bojuje v syrské válce na straně syrské armády. Podle jeho ministerstva obrany od zapojení ruské armády do bojů v Sýrii přišlo o život na 30 ruských vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme