Islámští povstalci na Filipínách skládají zbraně, získají za to autonomii

Převážně katolické Filipíny poskytnou muslimům autonomii. Výměnou za to ukončí islámští separatisté po 40 letech násilné akce, které si vyžádaly na 120 tisíc mrtvých. Předběžnou mírovou dohodu, kterou zprostředkovala Malajsie, podepsali zástupci obou znesvářených stran dnes v metropoli Manile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mírová smlouva Filipíny | Zdroj: Reuters

Fronta islámského osvobození Morů složí zbraně a za to získá větší ekonomickou a politickou moc.

Nová autonomní oblast, ostrov Mindanao na jihu Filipín, se bude jmenovat Bangsamoro a její muslimští obyvatelé se více než dosud budou řídit právem šaría.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Není šaría jako šaría. Tady se určitě bude jednat o liberálnější výklad islámského práva, než jaký prosazovali třeba Tálibové v Afghánistánu," upozornil ve Světě o druhé na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Vláda v Manile tak po desetiletí trvajícím ozbrojeném konfliktu souhlasí s požadavky povstalců, kteří se už dříve vzdali plánu na úplné odtržení od Filipín.

Obě strany také předpokládají, že konečnou mírovou dohodu podepíšou do roku 2016. Na jihu Filipín ale stále operuje teroristická skupina Abú Sayafa napojená na Al-Káidu a v boji proti ní pomáhají i američtí vojáci.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme