Islámští radikálové hrozí Francii teroristickým útokem kvůli zásahu v Mali

Francie je připravená čelit teroristické hrozbě. Ministr vnitra Manuel Valls potvrdil, že radikální islámské skupiny stupňují po francouzské intervenci v Mali své výhrůžky. Zaútočit by mohly i na francouzském území. Francouzská rozvědka je proto v mobilizaci a policie zvyšuje ostrahu na veřejných místech, nádražích a letištích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský voják střeží letiště v Nice

Francouzský voják střeží letiště v Nice | Zdroj: Reuters

Vojenské operace v Mali se podle Elysejského paláce celkově zúčastní dva a půl tisíce vojáků.

Al-Káida operující na maliském území a další radikální islamisté okamžitě pohrozili Francii, že se stane terčem jejich útoků.

Evropská unie vyšle do Mali zvláštní vojenskou misi

Číst článek

Zvýšená bezpečnostní opatření panují v hlavním městě Bamaku, kde bylo přechodně uzavřeno francouzské lyceum. „Lyceum bylo zavřeno z bezpečnostních a preventivních důvodů. Bude znovu otevřeno poté, až budeme mít jistotu, že je dobře chráněno,“ prohlásil francouzský velvyslanec v Mali Christian Rouyer.

V Paříži jsou chráněna zejména letiště a Severní nádraží. „Podobné výhrůžky se objevují opakovaně, ale nebylo by dobré je podceňovat,“ uvedl ministr vnitra Valls.

Evropa v obavách

Pod tlakem jednat se ocitá například i Německo. Tamní opozice otevřeně vyzývá k účasti Bundeswehru na intervenci. Boje proti radikálním islamistům v Mali se účastní také Velká Británie a Dánsko, které půjčují Francii dopravní letadla, kterými může do Mali dopravovat vojáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl komentátor Milan Slezák

„Jak ve Francii, tak v Německu je obava z toho, že by se někteří radikální islamisté mohli zradikalizovat do té míry - a jde také o konvertity k islámu - že by si mohli osvojit teroristické metody.“

„Tady nejde jenom o boj v Africe, jde o to, aby někdo v Africe neměl pevné zázemí, z něhož by neútočil na Evropu nebo aby nepřesvědčil někoho přímo v Evropě, aby zaútočil na evropské cíle,“ upozornil v Odpoledním Radiožurnálu komentátor Milan Slezák.

Francie se k zásahu v Mali rozhodla poté, co radikální islamisté postoupili na jih země k hlavnímu městu Bamako. Francouzi nechtěli dopustit, aby povstalci dobyli celou zemi, ze které by se po vzoru Afghánistánu, Somálska či Jemenu mohl stát výcvikový tábor pro teroristy.

V Mali panuje humanitární krize, ze země prchlo už 150 tisíc lidí. I proto francouzský zásah v této africké zemi schválila Rada bezpečnosti OSN, a to už podruhé. Poprvé se pro intervenci vyslovila už v prosinci.

Jan Šmíd, Milan Slezák, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme