Islámští radikálové hrozí Francii teroristickým útokem kvůli zásahu v Mali
Francie je připravená čelit teroristické hrozbě. Ministr vnitra Manuel Valls potvrdil, že radikální islámské skupiny stupňují po francouzské intervenci v Mali své výhrůžky. Zaútočit by mohly i na francouzském území. Francouzská rozvědka je proto v mobilizaci a policie zvyšuje ostrahu na veřejných místech, nádražích a letištích.
Vojenské operace v Mali se podle Elysejského paláce celkově zúčastní dva a půl tisíce vojáků.
Al-Káida operující na maliském území a další radikální islamisté okamžitě pohrozili Francii, že se stane terčem jejich útoků.
Evropská unie vyšle do Mali zvláštní vojenskou misi
Číst článek
Zvýšená bezpečnostní opatření panují v hlavním městě Bamaku, kde bylo přechodně uzavřeno francouzské lyceum. „Lyceum bylo zavřeno z bezpečnostních a preventivních důvodů. Bude znovu otevřeno poté, až budeme mít jistotu, že je dobře chráněno,“ prohlásil francouzský velvyslanec v Mali Christian Rouyer.
V Paříži jsou chráněna zejména letiště a Severní nádraží. „Podobné výhrůžky se objevují opakovaně, ale nebylo by dobré je podceňovat,“ uvedl ministr vnitra Valls.
Evropa v obavách
Pod tlakem jednat se ocitá například i Německo. Tamní opozice otevřeně vyzývá k účasti Bundeswehru na intervenci. Boje proti radikálním islamistům v Mali se účastní také Velká Británie a Dánsko, které půjčují Francii dopravní letadla, kterými může do Mali dopravovat vojáky.
„Jak ve Francii, tak v Německu je obava z toho, že by se někteří radikální islamisté mohli zradikalizovat do té míry - a jde také o konvertity k islámu - že by si mohli osvojit teroristické metody.“
„Tady nejde jenom o boj v Africe, jde o to, aby někdo v Africe neměl pevné zázemí, z něhož by neútočil na Evropu nebo aby nepřesvědčil někoho přímo v Evropě, aby zaútočil na evropské cíle,“ upozornil v Odpoledním Radiožurnálu komentátor Milan Slezák.
Francie se k zásahu v Mali rozhodla poté, co radikální islamisté postoupili na jih země k hlavnímu městu Bamako. Francouzi nechtěli dopustit, aby povstalci dobyli celou zemi, ze které by se po vzoru Afghánistánu, Somálska či Jemenu mohl stát výcvikový tábor pro teroristy.
V Mali panuje humanitární krize, ze země prchlo už 150 tisíc lidí. I proto francouzský zásah v této africké zemi schválila Rada bezpečnosti OSN, a to už podruhé. Poprvé se pro intervenci vyslovila už v prosinci.